Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Společná návštěva předsedů Senátů na Těšínském Slezsku

Setkání se uskutečnilo 4. května 2013 při příležitosti oslav Dne Poláků žijících v zahraničí a dne Polonie (polské menšiny v zahraničí). Návštěvy se s předsedou Senátu B. Borusewiczem zúčastnilo osmnáct senátorů ze všech senátních klubů, tři poslanci Sejmu a experti polských institucí, kteří pečují o krajany Program návštěvy připravovala polská strana ve spolupráci s Kongresem Poláků v České republice, Polským osvětově-kulturním svazem /PZKO/, s polskou diplomacií (především s generálním konzulátem v Ostravě) a také se ZÚ Varšava.

Polskou delegaci nejprve krátce přivítala na polském konzulátě v Ostravě generální konzulka A.M. Olszewska, která pozvala na setkání i senátory za Moravskoslezský kraj, představitele krajského zastupitelstva a města Ostravy. Na městském úřadě v Českém Těšíně delegaci přijali starostové obou sousedních měst – Českého Těšína a Cieszina, informovali o spolupráci zastupitelstev a společných projektech. Delegace shlédla dokumentární film o práci Euroregionu Těšínské Slezsko. Předsedové Senátů pak v doprovodu starostů společně položili kytice a věnce u pomníku Kontešinec v Českém Těšíně, který připomíná československé a polské vojáky a odbojáře - obětí 2. světové války a německého nacismu. z Těšínského Slezska.

kontesinec

Předsedové Senátů navšítivili Gymnázium s polským vyučovacím jazykem v Českém Těšíně a diskutovali s pedagogickým sborem a se studenty.Další část programu proběhla představením činnosti Polského svazu kulturně – osvětového /PZKO/ v Návsí u Jablunkova, kde oba předsedové Senátů předali všem dvaceti třem místním organizacím PZKO třiadvacet vlajek ČR a Polska.

vlajky

V Polském divadle v sousední obci Vendryně, které letos slaví 110 výročí založení, shlédli divadelní představení. Předsedu Senátu doprovázel senátor za Frýdecko-Místecko P. Gawlas a velvyslanec České republiky v Polsku J. Sechter.

divadlo