Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Spolupráce s Japonskem může přinést další práci

Dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Japonskem může přinést růst hrubého domácího produktu. Řekl to premiér Petr Nečas ve Varšavě po jednání V4 s japonským premiérem.

Česká republika jednoznačně podporuje uzavření dohody o volném obchodu mezi EU a Japonskem. V podobné dohodě vidíme potenciál. Jen uzavření této dohody by znamenalo růst HDP až o 0,8 procenta,“ řekl český premiér.

Ekonomická spolupráce byla hlavním cílem dnešního setkání vedle politických otázek. Během jednání hovořili předsedové vlád zejména o možnostech rozvoje obchodní a investiční spolupráce, která je v dnešní době ekonomické stagnace mimořádně důležitá.

Visegrádské země jsou pro Japonsko perspektivní

Země V4 jsou velmi perspektivním regionem z hlediska japonských investic. Jsme region, který má před sebou velkou perspektivu a hospodářská spolupráce mezi V4 a Japonskem může mít vliv na náš region a jeho ekonomický rozvoj,“ dodal předseda vlády.

Japonsko je podle premiéra Petra Nečase jedním z největších zahraničních investorů v ČR a japonské firmy představují na českém trhu významné zaměstnavatele. „V ČR podniká 237 japonských společností, z toho 94 výrobních. Tyto firmy doposud investovaly kolem 3,1 miliardy USD a vytvořily v ČR okolo 45 tisíc pracovních míst. Na tuto velmi dobrou spolupráci chceme navázat,“ řekl předseda vlády.

Japonsko je pro Evropu, země Visegrádské čtyřky a Českou republikou také velice významným partnerem z hlediska vědy, výzkumu a vývoje a moderních technologií. Česko-japonská spolupráce se velmi dobře rozvíjí například v oblasti informačních technologií, perspektivní je také spolupráce v kosmickém průmyslu či environmentálních technologiích.

Dnešní jednání za účasti premiéra Japonska Šinzó Abeho bylo vyvrcholením polského předsednictví V4. „Chtěl bych velmi ocenit příležitost tohoto společného setkání zemí V4 s japonským premiérem,“ uzavřel ve svém vyjádření český premiér.

Na japonském trhu se začaly prosazovat české firmy s vyšší přidanou hodnotou

Premiér Petr Nečas se pak na bilaterálním jednání sešel se svým japonským protějškem Šinzó Abem. "Bavili jsme se o japonských investicích. Upozornil jsem na náš nový zákon o investičních pobídkách, který platí od loňského roku, který velmi zvýhodňuje i obory s vyšší připadanou hodnotou. Bavili jsme se také o vědecko-technické spolupráci v oblasti výzkumu, vývoje a inovací," řekl premiér.

"Na japonském trhu se vedle tradičních oblastí jako je strojírenství, výroba obráběcích strojů, čerpadel, sklářství, začaly prosazovat i firmy z České republiky s vyšší přidanou hodnotou, například v oblasti informačních technologií nebo v oblasti nanotechnologií a to je velmi pozitivní," dodal český premiér.

Informace na stránkách MZV Japonska

přílohy

Visegrad Group plus Japan Joint Statement 64 KB PDF (Acrobat dokument) 18.6.2013

Road Map towards the regional gas market among Visegrad... 76 KB PDF (Acrobat dokument) 18.6.2013