Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

"Střední Evropa míří ke svobodě"

Film Miroslava Jasinského, představitele Československo-polské solidarity, připomíná odchod sovětských vojsk ze střední Evropy. Spolupráce československých a polských diplomatů a vojáků při jednáních se Sovětským svazem o odsunu vojsk, správné řazení sekvencí jednotlivých kroků a taktika byly prvním důležitým testem spolupráce obou států, které čerstvě získaly svobodu a demokracii a začínaly prosazovat svoje suverénní a společné zájmy v mezinárodních vztazích.

"Dočasný" pobyt sovětských vojsk v satelitních státech sovětského impéria byl vnímán jako samozřejmost a bohužel je z dnešního pohledu vnímána jako samozřejmost i odsun sovětských vojsk po roce 1989. Film dokumentuje právě tuto nesamozřejmost situací, v nichž se ocitla politika a diplomacie a přibližuje méně známou, nicméně velmi důležitou startovní kapitolu středoevropské spolupráce v bezpečnostní a v zahraniční politice.

Režisérem filmu je Mirosław Jasiński – spoluzakladatel Niezależnego Zrzeszenia Studentów (Nezávislého studentského kruhu) na Wroclawské Univerzitě, iniciátor ilegální Polsko-československé Solidarity, pozdější ředitel Polského institutu v Praze, autor dokumentárních filmů „Gry leśne, uliczne i piwniczne“ a „Czechy po pięciu latach“.

Film vznikl díky spolupráci Evropské sítě Paměť a Solidarita a Centra Paměť a budoucnost.

Kdy: v pondělí 27. května 2013 v 18:00

Kde: kino Muranów, ulice Gen. Andersa 5

Fejeton Petrušky Šustrové (Lidové noviny)

přílohy

Pozvánka 1 MB PDF (Acrobat dokument) 24.5.2013