Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Středoevropský diplomatický fotbalový pohár 2013

V sobotu 06.07.2013 se uskutečnil ve Varšavě již 18. ročník Středoevropského diplomatického fotbalového poháru.

Po strastiplné páteční cestě, zejména středním Polskem bez dálnic, dorazila výprava ve večerních hodinách do hotelu Villa Park umístěném v pěkném prostředí v blízkosti rozlehlého parku s parkurem ve čtvrti Wesola. Proutěné překážky nebyly z bezpečnostních a zdravotních důvodů pro poslední trénink hráčům povoleny. Servis hotelu i kvalita jídla byly v naprostém pořádku. Brzy ráno se odjíždělo do dějiště turnaje, do krásného sportovního areálu Sulejówek, který byl v době Eura 2012 užíván fotbalovým týmem Ruska.

Po slavnostním nástupu všech týmů, vyslechnutí státních hymen a oficiálního zahájení se provádělo losování týmů do skupin. Vylosování do skupiny s loňským vítězem nebylo tak zásadní, jako přisouzení zápasů na umělou trávu, která během jasného dne byla vyhřívací plochou s nedýchatelným ovzduším. Toto se podepsalo na výkonech všech tří týmů této skupiny i neúmyslných, nekoordinovaných střetech v osobních soubojích, které kromě modřin a bolestivých ran skončilo v jednom případě sanitním převozem a šitím obočí českého hráče. Houževnatost Luďka Bredlera nebránila po nemocničním ošetření návratu na hrací plochu bez jakéhokoliv dopadu na jeho výkon. Za český tým nastoupil i pan velvyslanec Jan Sechter, ale bohužel po naražení svalu musel z dalších bojů odstoupit. Setrval s týmem až do konce turnaje. Sponzorem našeho týmu byla zastupitelským úřadem zajištěná Magnesia, která nedávno razantně vstoupila na polský trh a pomáhala v horkém počasí udržovat životaschopnost hráčů.

V prvním utkání se podařilo maďarskému týmu odskočit o tři góly a teprve za nepříznivého stavu 0:3 se český tým chytil a zatlačil Maďary na jejich polovinu hřiště. Neustálému tlaku českých hráčů soupeř odolal, ale nikoliv soustředěnou obranou, ale neschopností českého týmu proměnit i nejvyloženější šance vypracované dobrou kombinační hrou. Územní převaha našeho týmu byla výrazná, ale snížení na 2 : 3 bylo dosaženým maximem.

Druhé utkání proti Slovensku bylo věrnou kopií. Trochu smůly a nesoustředěnost na začátku utkání a soupeř ze dvou akcí proměnili obě a prohrávali jsme opět 0:2 a zase dotahovali. Tlak českého týmu vyvrcholil dokonce vyrovnáním na 2 : 2. S ohledem na prohrané první utkání a s potřebou vyhrát to druhé a získat tři body pro možný postup, soustředil náš tým veškeré síly do útoku. Jak to ve fotbale bývá, z nátlakové hry přišla v poslední minutě osvobozující přihrávka na slovenského hráče, který spíše nákopem než střelou přehodil vyběhnutého brankáře a prohráli jsme opět 2 : 3. Oba výsledky neodpovídaly vývoji utkání, což komentovali přihlížející hráči jiných týmů, ale takový je fotbal, hraje se na branky nikoliv na držení míče a pohledné akce bez zakončení. Jednoznačně je nutné vyzdvihnout morálku českého týmu, který ani po smolných začátcích nerezignoval, zvedl se a vybojoval velmi důstojné zápasy s loňským vítězem i letošním finalistou.

Český tým si v odpoledním programu zahrál utkání o 5. místo proti Německu. V tomto utkání se plně uplatnila fyzická kondice a kombinační hra Čechů a Němci po obdržení čtvrté branky rezignovali, ale sportovně a důstojně dohráli svůj osud do konce. Česko porazilo Německo v rekordním skóre turnaje v poměru 10 : 2.

I když zbyl na český tým „ jen “ pohár za páté místo, získal však prvenství v historicky rekordním vítězství i v celkovém počtu vstřelených branek na turnaji. Letos jsme po třech letech ale odjížděli bez medailového zisku.

Finálové utkání vyhrálo na perfektně připraveném přírodním trávníku ústředního stadionu domácí Polsko nad Slovenskem. Bronzové umístění získalo Rakousko, čtvrtým týmem bylo Maďarsko, které prohrálo svůj semifinálový zápas. Pátým týmem v pořadí bylo Česko a šestým Německo.

Medaile a poháry předávala hráčům osobně náměstkyně Ministerstva zahraničních věcí Polska paní Henryka Mošcicka-Dendys. Slavnostního setkání byl přítomen i český velvyslanec v Polsku pan Jan Sechter, velvyslanec Rakouska a diplomaté všech zúčastněných států.

V průběhu večerního setkání proběhlo separátní jednání mezi zástupcem českého týmu a zástupci Německa a Rakouska o možnosti záměny pořadatelství pro příští rok tak, aby pořadatelství v ČR bylo až v roce 2015. Jedním z důvodů je možnost pořádání jubilejního 20. ročníku v zemi založení turnaje a dále potřebná přítomnost zakladatele a hlavního organizátora turnaje po jeho návratu ze zahraničí. Pořadatelství v roce 2016 si zajistilo Slovensko, které bude připravovat turnaj v období svého předsednictví v EU.

Sportu zdar a fotbalu zvlášť.  

Bohumil Starý