Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Tiskové prohlášení Ministerstva zemědělství ČR ohledně jednání ve věci "solné aféry"

Polská strana přislíbila předat ČR seznam problémových polských producentů

Pracovní tým Ministerstva zemědělství pod vedením náměstka ministra Martina Hlaváčka dnes ve Varšavě získal příslib dodání seznamu firem, které polská strana považuje za problematické z hlediska možného využití průmyslové soli a další dokumentaci o nezávadnosti soli obsažené v polských produktech. Zaslání seznamu je podmíněno souhlasem polského ministra zdravotnictví a také polského ministra zemědělství.

Tým, který tvoří i ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Jakub Šebesta a ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Milan Malena, do Polska vyslal ministr zemědělství Petr Bendl poté, co se ve čtvrtek 5. dubna objevily informace o stažení stovek tun potravin z tamního trhu, aniž by ostatní členské státy Evropské unie dovážející polské potraviny byly informovány o rozsahu a detailech případu. Za diplomatický úspěch lze rovněž hodnotit skutečnost, že jednání obou stran se zúčastnil i zástupce Evropské komise.

„Přestože jsme z polské strany získali příslib dodání seznamu firem, nemohu být se situací spokojen. Očekávám rychlé dodání přislíbených dokumentů, neboť naše návštěva prokázala, že polská strana informace má, ale otálí s jejich předáním. Pokud příslib nebude z polské strany během několika dní splněn, obrátím se na premiéra Nečase, aby téma projednal při jeho blížícím se setkání s polským protějškem Donaldem Tuskem. Kromě toho se chystám problematiku diskutovat také na nejbližším zasedání Rady ministrů EU , “ říká k výsledku jednání pracovního týmu ministr Petr Bendl.