Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Tobruk - premiéra filmu

Pod záštitou ministrů obrany Polské a České republiky se 8. dubna 2010 v Konferenčním centru MON ve Varšavě uskutečnila premiéra filmu Václava Marhoula Tobruk.

Rok a tři čtvrtě po české premiéře filmu Tobruk se ve čtvrtek 8. dubna konala jeho slavnostní projekce na Ministerstvu obrany Polské republiky, a to za přítomnosti předních zástupců obou resortů.

Promítání úspěšného českého válečného filmu se zúčastnil náměstek ministra obrany pro zahraničí Jan Fulík, jeho polský protějšek Stanislav Jerzy Komorowski a autor filmu režisér Václav Marhoul s představitelem jedné z hlavních rolí Radimem Fialou. O mimořádnou atmosféru se  ale především postarali přítomní čeští a polští pamětníci bojů o Tobruk.

„Film Tobruk je v hluboké úctě věnován českým a slovenským veteránům, jakož i domácímu odboji. Především pak ale příslušníkům Československého pěšího praporu 11. – východního, kteří po boku Britů, Australanů, Poláků a Jihoafričanů na podzim 1941 bránili před německými a italskými jednotkami poslední, spojenci ovládaný,strategický přístav na severu Libye – Tobruk,“  to jsou titulky, které si divák může přečíst po skončení filmu, jenž je realistickým a syrovým vykreslením části historie bojů druhé světové války.

Polský náměstek ministra obrany pro zahraničí Stanislav Jerzy Komorowski před promítáním připomněl dobové události a mino jiné uvedl: „Nepřátelé začali naše vojáky nazývat tobruckými krysami, což může znít hanlivě. Ve skutečnosti je to přesné vykreslení toho, jak byli odolní, inteligentní a jak nepodléhali útrapám. Byla to pro ně vlastně velká pocta. Pro všechny, kteří nasazovali svoje životy. Jak Poláky, tak Čechy.“

Válečné filmové dílo Tobruk vzniklo mimo jiné i díky finančnímu příspěvku Ministerstva obrany ČR a svůj podíl při natáčení měl Vojenský historický ústav. Důležitou součástí přípravy pro třináct herců byl tvrdý osmidenní výcvikový kurz ve Vojenském výcvikovém prostoru Dědice a týdenní kurz v tuniské poušti – přímo na místě natáčení. Ten byl koncipován už přesně pro potřeby pouštní bojové činnosti a rovněž ho připravili zástupci Armády ČR.

„Nebylo jednoduché tento film natočit a sehnat na něj finanční prostředky, což může nejlépe říci sám autor filmu, režisér a major v záloze Václav Marhoul. Jsem však rád, že se to podařilo, a to mimo jiné také kvůli posledním žijícím veteránům těchto bojů, se kterými se vždy rád setkávám, protože je pro mě velmi zajímavé jejich vzpomínání na válečné časy, které prožili. Obrana Tobruku patří k vrcholům polské a československé vojenské účasti v druhé světové válce. Stále si velmi dobře uvědomujeme, že náš 11. pěší prapor bojoval po boku našich polských přátel, kterých bylo mnohem víc a rovněž to, že naši vojáci se od polských kolegů učili taktiku aktivního ofenzivního způsobu boje,“ uvedl náměstek Fulík a také jménem místopředsedy vlády a ministra obrany Martina Bartáka popřál všem příjemný umělecký zážitek.

„Film Tobruk byl natočen s tou největší snahou zachytit pravdu, bez přikrášlování, s co největší syrovostí. Byl ale také natočen s velkým přesvědčením, že zásluhy vojáků 11. praporu československého – východního, kteří v letech 1941 až 1943 bojovali na Středním východě a v afrických pouštích proti jednomu ze dvou největších zlořádů 20. století, nesmí být zapomenuty. Komunisté se o to snažili celých čtyřicet let. K dnešnímu dni jich je naživu už jen patnáct. Všem už je více než devadesát let...,“ říká o filmu a jeho skutečných hrdinech Václav Marhoul.

„Tobruk ještě téměř dva roky po premiéře žije svým aktivním životem. Prodali jsme ho do 18 zemí světa a tady v Polsku se bude promítat v kabelové televizi po dobu dvanácti měsíců. Jsem tomu velmi rád, protože naši vojáci byli v Libyi součástí polské brigády,“ uvádí o svém kinematografickém dítěti režisér a prozrazuje čerstvou novinku - vedle mnoha prestižních světových cen, které film získal, očekává, že na Mezinárodním filmovém festivalu v Houstonu bude dílo oceněno jednou ze tří prvních cen. Jakou, to je zatím překvapení.

www.army.cz