Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Uctění památky Ryszarda Siwce

V souvislosti s výročím okupace Československa v roce 1968 si 21. srpna připomínáme také památku oběti polského filozofa Ryszarda Siwce

Uctění památky Ryszarda Siwce

V souvislosti s výročím okupace Československa v roce 1968 si 21. srpna připomínáme také památku oběti polského filozofa Ryszarda Siwce, který svým činem protestu vůči potírání svobody národa a člověka o půl roku předstihl stejnou oběť českého studenta Jana Palacha. V reakci na invazi vojsk do Československa se rozhodl otřást svědomím nejen Poláků a dokázat, že svoboda je nedělitelná a lidskou hrdost nemůže zlomit sebekrutější režim, ani násilí.
Ryszard Siwiec byl posmrtně oceněn českým řádem Tomáše G. Masaryka, polským Krzyzem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski a řádem Bílého dvojkříže Slovenské republiky.
Na základě iniciativy Týdeníku Solidarność byla u vchodu na Stadion desetiletí, kde k aktu samoupálení došlo, umístěna pamětní deska Ryszarda Siwce. Pamětní desku se rozhodlo letos umístit na dům v ulici Okrzei č. 2., v němž Ryszard Siwiec žil, také město Przemyśl. Slavnostní odhalení desky proběhne na místě dne 9. září. Odhalení bude předcházet výstava Instytutu Pamieci Narodowej v 17.30 hodin a mše svatá v Kościele Ksiezy Salezjanów v 18.00 hodin.