Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstí v Opoli ponese jméno Václava Havla

Náměstí pod návrším, na kterém leží Opolská universita, bylo dne 18. června 2012 pojmenováno po bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi. Při této příležitosti byla u schodiště vedoucího z náměstí k universitě odhalena Václavu Havlovi pamětní deska doplněná o desky připomínající jeho literární díla.

Návrh na pojmenování náměstí, který podpořili radní města i Senát university, vzešel od profesora Jacka Balucha, bohemisty a bývalého velvyslance Polska v České republice. Opole je tak druhé polské město, po Gdaňsku, kde byla již loni v prosinci pojmenována po Václavu Havlovi jedna ze tříd, které tímto způsobem uctilo památku této velké české osobnosti.

 Slavnosti pojmenování náměstí a přilehlé uličky po Václavu Havlovi se zúčastnil rovněž prezident města Ryszard Zembaczyński, rektorka university prof. Krysztyna Czaja, představitelé opolského vojvodství, jakož i představitelé universit z Opavy a Olomouce. Ve vystoupeních řečníků byl Václav Havel vzpomínán nejen jako disident a politik bojující za lidská práva, ale také jako významný český dramaturg a esejista, přítel polského národa.

Součástí slavnostního programu byla i vystoupení pěvecké soubory Opolské a Opavské university. Poté byla v hale university Collegium Maius otevřena výstava na téma politické i umělecké činnosti Václava Havla. Universitní studentské divadlo se před hosty slavnosti prezentovalo v sále universitní knihovny jednoaktovkou Václava Havla „Vernisáž“. Program slavnostního dne byl zakončen promítnutím filmu „Občan Havel“.

Více:

Gazeta Opole: Skwer Václava Havla

Studencka Telewizja Uniwersytetu Opolskiego

Galerie


Skwer Václava Havla