Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Výstava "Josef Čapek - malíř, básník, spisovatel"

Dne 19. října 2011 v Bydhošti se bude konat slavnostní zahájení výstavy "Josef Čapek - malíř, básník, spisovatel" pořádané Českým centrem ve Varšavě a Střední uměleckou školou v Bydhošti

Výstava je věnována životu a dílu významného českého malíře, spisovatele a básníka Josefa Čapka – nerozlučného bratra slavného českého spisovatele Karla Čapka.

Autorem grafického řešení panelů je Pavel Bosák, scénář výstavy vytvořil kolektiv Památníku Karla Čapka ve Staré Huti, překlad do polštiny zajistilo České centrum ve Varšavě.

Josef Čapek (1887-1945) – je i v Polsku znám především díky dlouholeté literární spolupráci se svým bratrem Karlem Čapkem, přestože páteří jeho uměleckého života bylo malířství. Během svého pobytu v Paříži (1910-11) se seznámil s tehdejší avantgardou a oslovil ho kubismus. Své kresby hojně publikoval v nejrůznějších časopisech a novinách (mj. také v Lidových novinách). Slavné jsou jeho knižní ilustrace a obálky. Společně s Karlem napsali řadu divadelních her a povídek, Josef však publikoval i svá vlastní, samostatná díla.

Podle Karla to byl právě Josef, kdo vymyslel zcela nové slovo „robot“ (poprvé použito v dramatu R.U.R. Karla Čapka), které velice rychle převzaly všechny světových jazyky jako pojem pro mechanický stroj automaticky vykonávající lidské příkazy.

Od konce 30. let se stal Josef Čapek odvážným kritikem nacismu a otevřeně vystupoval proti Adolfu Hitlerovi. Po německé okupaci Československa byl Josef Čapek zatčen a poslán do koncentračního tábora. Zemřel v Bergen-Belsen těsně před koncem 2. světové války.

Čestný patronát:

Jan Sechter - velvyslanec ČR v Polsku
Ewa Mes - Kujawsko-pomořanský vojvoda

Mediální patronát:

Express Bydgoski