Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Výstava „Slezsko po Velké válce“

Vědecká knihovna v Olomouci zve ve spolupráci s Veřejnou vojvodskou knihovnou im. Emanuela Smolky v Opolí na výstavu „Slezsko po Velké válce. Čas plebiscitu v Horním Slezsku (1919–1921“ do Galerie Biblio v prostorách Vědecké knihovny v Olomouci.

Výstava se zaměřuje na zmapování plebiscitních kampaní na území Horního a Těšínského Slezska v období po první světové válce a to na základě dobových plakátů, pohlednic, letáků, map, novinových článků, propagačních brožur apod. Návštěvníci tak mohou shlédnout ukázky polské, české a německé propagandy, která ve vyhrocené podobě ukazuje pohled na druhého tak, jak byl dobově vnímán. Mýty, stereotypy a nacionální schémata, které ukazují Čecha, jako antikatolického dobyvatele, Poláka jako žebráka, jenž válčí s každým ze svých sousedů a Němce jako křižáckého, násilnického Prušáka, ukazují složitost středoevropské problematiky v názorném podání.

Na uspořádání výstavy Slezsko po velké válce. Čas slezských plebiscitů (1919–1921) přispěl formou dotace i Olomoucký kraj. Díky krajské podpoře mohl expozici doprovodit také dvojjazyčný katalog, jehož prostřednictvím bude výstava přístupná nejen jejím návštěvníkům, ale také čtenářům v celém Polsku, Česku i kdekoliv jinde.

Kde: Olomouc, Bezručova 2, Galerie Biblio (1. patro)

Kdy: 1. října – 30. listopadu 2012

http://www.vkol.cz/kalendar-akci-detail.php?akce=vernisaz-vystavy-slezsko-po-velke-valce-cas-plebiscitu-v-hornim-slezsku-1919-1921

 

a