Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vzpomínka na 70. výročí československého legionu

(Archivní článek, platnost skončena 03.10.2014.)

3. října 2009 velvyslanectví ČR uspořádalo v Krakově vzpomínkovou akci k 70. výročí působení československé diplomacie v Polsku a vytvoření československého legionu

3. října 2009 velvyslanectví ČR uspořádalo vzpomínkovou akci k 70. výročí působení československé diplomacie v Polsku a vytvoření československého legionu. Před pamětní deskou na bývalém generálním konzulátu ČSR v Krakově uctila památku vojáků a diplomatů jednotka české armády (aktivní zálohy Jihomoravský a Ústecký kraj), Československé obce legionářské společně s veterány 2. světové války Janem Bačíkem a Josefem Kučerou. Akce složení věnců a následné diskuse s veterány se zúčastnil vojevoda Malopolska Jerzy Miller, zástupce maršálka vojevodství,  prezident města Krakova Jacek Majchrowski a čestná  jednotka polské armády. Památku uctili i zastupitelské úřady Slovenska a Francie.

Po zničení a obsazení Československa nacistickým Německem 15. března 1939 odcházeli vlastenci za hranice s cílem hledat možnosti boje proti okupační mocnosti. Do 1. září 1939, kdy Němci napadli Polsko a začala II. světová válka, byla nejbližší cesta přes Polsko. Polská vláda navzdory protestům z Berlína tolerovala na svém území bývalá velvyslanectví a generální konzuláty a činnost diplomatů. Umožnila tak emigraci několika tisícům civilistům. Na jaře a v létě 1939 dovolila zřídit v Bronovicích u Krakova exilovou armádu, tzv. Československý legion. Po 17. září 1939 vedly jeho cesty přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Turecko a dále do Francie a na Střední východ.

 Článek v Lidových novinách

Vystoupení velvyslance ČR Jana Sechtera

 

 

 

 

přílohy

Krakow_legion.doc 30 KB DOC (Word dokument) 24.8.2011

Galerie