Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vzpomínka na 70. výročí československého legionu

3. října 2009 velvyslanectví ČR uspořádalo v Krakově vzpomínkovou akci k 70. výročí působení československé diplomacie v Polsku a vytvoření československého legionu

3. října 2009 velvyslanectví ČR uspořádalo vzpomínkovou akci k 70. výročí působení československé diplomacie v Polsku a vytvoření československého legionu. Před pamětní deskou na bývalém generálním konzulátu ČSR v Krakově uctila památku vojáků a diplomatů jednotka české armády (aktivní zálohy Jihomoravský a Ústecký kraj), Československé obce legionářské společně s veterány 2. světové války Janem Bačíkem a Josefem Kučerou. Akce složení věnců a následné diskuse s veterány se zúčastnil vojevoda Malopolska Jerzy Miller, zástupce maršálka vojevodství,  prezident města Krakova Jacek Majchrowski a čestná  jednotka polské armády. Památku uctili i zastupitelské úřady Slovenska a Francie.

Po zničení a obsazení Československa nacistickým Německem 15. března 1939 odcházeli vlastenci za hranice s cílem hledat možnosti boje proti okupační mocnosti. Do 1. září 1939, kdy Němci napadli Polsko a začala II. světová válka, byla nejbližší cesta přes Polsko. Polská vláda navzdory protestům z Berlína tolerovala na svém území bývalá velvyslanectví a generální konzuláty a činnost diplomatů. Umožnila tak emigraci několika tisícům civilistům. Na jaře a v létě 1939 dovolila zřídit v Bronovicích u Krakova exilovou armádu, tzv. Československý legion. Po 17. září 1939 vedly jeho cesty přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Turecko a dále do Francie a na Střední východ.

 Článek v Lidových novinách

Vystoupení velvyslance ČR Jana Sechtera

 

 

 

 

přílohy

Krakow_legion.doc 30 KB DOC (Word dokument) 24.8.2011

Galerie