Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vzpomínka na československé občany-oběti katyňského zločinu

25. května 2011 uspořádalo Velvyslanectví České republiky ve Varšave další akci ze série věnované československo - polským vztahům v období 2. světové války

Výzkum, který v posledním desetiletí realizoval prof. Mečislav Borák ze Slezské univerzity v Opavě, přinesl výsledky v podobě několika stovek obětí z řad československých občanů polské národnosti především z Těšínska, ale i jiných případů našich občanů z českých zemí, kteří byli nejprve zavlečeni do SSSR a jejich osud skončil s Poláky v Katyni, v Charkově nebo v Mednoji.

Výstavu dokumentující tento fenomén otevřel v prostorách Senátu maršálek horní komory  polského parlamentu Bogdan Borusewicz. Připravilo ji Občanské sdružení katyňských rodin v České republice ve spolupráci s Kongresem Poláků v ČR a Slezským muzeem v Opavě.

Ve varšavském středisku Dům setkání s historií uspořádalo Velvyslanectví ČR po vernisáži výstavy film režisérky Petry Všelichové "Zločin jménem Katyň" podle scénáře prof. Boráka a prezentaci polského vydání knihy prof. Boráka "Oběti katyňského zločinu z území bývalého Československa" /ISBN 978-80-86224-81-7/, ke kterým se uskutečnila diskuse s veřejností.

Ráno před výstavou odsloužil památce čsl. obětí mši ústřední biskup polských ozbrojených sil Jozef Guzdek  a účastnící položili věnec u hlavního pomníku katyňským obětem ve Varšavě.

Vystoupení velvyslance ČR v Polsku Jana Sechtera na slavnostním zahájení výstavy

Foto: Senát PL

přílohy

Katyn_projev_senat.doc 0 KB DOC (Word dokument) 6.12.2011