Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vzpomínka na Českou družinu v Tarnově

Dne 20. 5. 2012 v 16,00 hodin v Tarnově proběhlo slavnostní odhalení pamětní desky k památce na padlé dobrovolníky – příslušníky České družiny. Slavnostního aktu, který se konal pod záštitou velvyslance České republiky v Polsku Jana Sechtera a prezidenta města Tarnov Ryszarda Ścigały, se zúčastnil náměstek ministra obrany ČR Michael Hrbata spolu se skupinou válečných veteránů z druhé světové války.

Česka družina  byla založena  28. srpna 1914 v Kyjevě. Tvořili ji  zejména  mladí členové Sokola. Jako datum přísahy byl vybrán 11. říjen 1914, den, na který podle starého ruského kalendáře připadal svátek patrona české země svatého Václava. Svůj cíl deklarovala Česká družina jasně a nekompromisně – všemi silami přispět k samostatnosti českého národa.    

Počínaje 18. listopadem 1914 sídlil štáb České družiny v Tarnově v kasárnách zeměbraneckého pluku a zabýval se zejména zpravodajskými úkoly, neboť družina dobře ovládala jak jazyky habsburské monarchie, tak organizaci její armády.

V krátké době byla Česká družina doplněna o první rakousko-uherské zajatce českého původu, kteří se do ní dobrovolně přihlásili. 31. ledna 1915 jich tři sta přísahalo před tarnovskou školou na bojovou zástavu. Koncem jara však musela Česká družina vyklidit pozice před útokem Centrálních mocností a spolu s ruskou armádou ustoupit na východ.

přílohy

zaproszenie 74 KB PDF (Acrobat dokument) 17.5.2012

Galerie


druzyna