Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vzpomínky čsl. velvyslance v Polsku Juraja Slávika

České velvyslanectví spolu se Slovenským institutem ve Varšavě a Českým centrum ve Varšavě zvou na prezentaci dvou knížek o životě předválečného československého velvyslance v Polsku Juraja Slávika. Přijďte 16. března 2011 do Slovenského institutu ve Varšavě.

České velvyslanectví, Slovenský institut ve Varšavě a České centrum ve Varšavě připravily na 16. března 2011  prezentaci dvou knížek věnovaných osudům Juraja Slávika - československého velvyslance v Polsku,  který ve Varšavě působil v letech 1936 – 1939:

JURAJ SLÁVIK

MOJE PAMĚŤ – ŽIVÁ KNIHA

Moje poslaní ve Varšavě 1936 - 1937

Editor:

PhDr. Jan Němeček, DrSc.,

zástupce ředitelky  Historického ústavu AV ČR v Praze

 JURAJ SLÁVIK  NERESNICKÝ

OD POLITIKY PŘES DIPLOMACII PO EXIL

Spoluautor a sestavitel knihy:

PhDr. Slavomír Michálek, DrSc.,

ředitel Historického ústavu SAV v Bratislavě

Následnou diskusi bude moderovat Piotr SEMKA - publicista deníku „Rzeczpospolita“

16. března 2011 o 18:00 - Slovenský institut ve Varšavě - ul. Krzywe Koło 12/14a          

  „Vzpomínky československého diplomata – velvyslance v Polsku Juraja Slávika jsou jedním z důležitých zdrojů dokumentujících tehdejší mezinárodní vztahy panující v období bezprostředně předcházejícímu zničení Evropy. Provádějí nás především v relaci československo-polské  jedním z nejvíce komplikovaných úseků v dějinách. Období, ve kterém Slávik vykonával funkci velvyslance, bylo pro Československo, Polsko stejně jako pro celou střední Evropu časem, ve kterém svět nezadržitelně směřoval k vojenské katastrofě.

Z opsaných, dobou prodchnutých událostí, míst i aktivit hlavního hrdiny – podaných ve formě deníků a doplněných vynikajícím vědeckým zpracováním – zvláštní úvahu zasluhují fragmenty, ve kterých Juraj Slávik zdůrazňuje nutnost oddělení osobních dojmů a pocitů od povinnosti profesionálně vyhodnotit situaci.

Knížce českého historika a slovenskému vydavatelství Veda děkujeme za možnost seznámit se s vynikající osobností československé diplomacie, která svojí odvahou a aktivní činností v mezinárodních vztazích se stavěla na odpor vůči neuniknutelnému osudu a pokoušela se najít způsob na obnovení vztahů ve střední Evropě.“

Jan Sechter

velvyslanec České republiky v Polské republice