Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Někdo to rád horké

Ve dnech 16. - 20. dubna 2011 proběhne na Nové scéně Národního divadla v Praze 21. Festival spisovatelů, jedna z nejvýznamnějších literárních přehlídek pořádaných v Praze.

Festival spisovatelů Praha každoročně zve do srdce Evropy světové spisovatele, aby diskutovali nad otázkami, které se dotýkají nejen literárních a kulturních obzorů, ale zasahují rovněž politiku, historii a celkové společenské klima. Festival usiluje o posilování demokratických principů ve společnosti, otevírá multikulturní dialog a prezentuje závažné myšlenky v celosvětovém kontextu. Nositel Nobelovy ceny Derek Walcott, americký „bard televizního věku“ Don DeLillo, Nedim Gürsel, postavený před turecký soud za román Alláhovy dcery, kontroverzní irácký básník Saadi Yousef, či nositel Pulitzerovy ceny Junot Díaz z Dominikánské republiky nebo český básník a diplomat Tomáš Kafka, to jsou jen někteří z autorů, jenž se mezi 16. a 20. dubnem v Praze představí.

Jedenadvacátý ročník mezinárodního setkání spisovatelů nese téma Někdo to rád horké. Předestírá řadu ožehavých témat. Upozorňuje na konflikt světa obrazů a intimního světa literatury. Zvláštní zřetel přitom klade na prostor Středomoří a Blízkého východu, ohniska krizí, které zasahují nejen Evropu, ale celý svět. Z geopolitického hlediska je proto mimořádně důležitá účast autorů z Turecka, Řecka, nebo Iráku. Festival moderují významní novináři, literární znalci a osobnosti veřejného života (např. Jiří Pehe, Jan Urban, či ředitel zpravodajství rádia Svobodná Evropa Jay Tolson).

http://www.pwf.cz/