Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

„Tobrucké krysy“

Od doby, kdy Samostatná brigáda karpatských střelců a 11. československý pěší prapor hrdinsky osvobodily Tobruk od německých a italských oddílů, uplynulo právě 70 let. Památce bojovníků je věnována mezinárodní konference připravená Institutem humanistických věd „WBN AON”.

22. – 23. 11. 2011, 10 – 15.30 hod.

Varšava, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Ostrobramska 109

Konference „Tobruk 1941. 70. výročí účasti Samostatné brigády karpatských střelců při obraně Tobruku“ se zúčastní delegáti z Londýna, Postupimi, Říma, Prahy a Bratislavy, současně s polskými vědci, kteří se zabývají tématem vojenských aktivit během druhé světové války.

Dne 22. 11. ve 12.45 představí dr Jiří Plachý (Vojenský historický ústav, Praha) přednášku s tématem „11. československý pěší prapor při obraně Tobruku”.

Mezi pozvanými hosty je také major Pavel Vranský, účastník bitvy o Tobruk. Major se narodil 29. května 1921 v Lipníku nad Bečvou. V roce 1939 se dostal přes Polsko do SSSR. Od roku 1941 bojoval jako voják československých oddílů na Blízkém Východě.  Po Tobruku se připojil k britským leteckým oddílům. Po válce létal mezi Prahou a Londýnem. Za svoje zásluhy obdržel několik českých a britských vojenských vyznamenání.

Vzpomínky a životní zkušenosti majora Pavla Vranského, účastníka bitvy o Tobruk, si můžete poslechnout zde: http://www.pametnaroda.cz/search?query=Vransk%C3%BD

Podrobné informace a program konference najdete na: http://www.cbw.pl/

Projev majora Pavla Vránského, účastníka bitvy o Tobruk

přílohy

vzpominky_veterana.doc 26 KB DOC (Word dokument) 6.12.2011