Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

70. výročí bitvy u Tobruku v Polsku

V akademii polského ministerstva obrany se ve dnech 22. – 23. listopadu 2011 uskutečnila dvoudenní konference věnovaná 70. výročí bitvy u Tobruku.

Konference k 70. výročí bitvy u Tobruku se na pozvání polské strany zúčastnil ředitel Vojenského historického ústavu pluk. Knížek a historik Jiří Plachý. Organizátoři pozvali i zástupce Československé obce legionářské, jednoho z pěti žijících českých účastníků pluk. Pavla Vranského. Konference měla mezinárodní profil - účastnili se ji historikové z Polska, ČR, Slovenska, Německa a Itálie a byl na ní odvysílán i „film o filmu“ Tobruk režiséra Marhoula.

Projev plk. Pavla Vranského, účastníka bitvy u Tobruku

Přednáška PhDr. Jiřího Plachého z Vojenského historického ústavu v Praze

Po konferenci česká delegace navštívila Vysokou školu polského letectva ve východopolském Deblinu. Ředitel VHÚ předal jménem ministra obrany muzeu polského letectva medaili generála Rudolfa Medka za přínos československé a české historii. Rektor pak uspořádal exkurzi ve výcvikovém středisku polských pilotů. Česká delegace a vedení školy pak uctili památku československých vojáků, kteří zahynuli 2. září 1939 při obraně deblinské letecké základny.

-----

Česká delegace ve výcvikovém středisku polských pilotů

-----

Hroby československých vojáků, kteří zahynuli 2. září 1939 při obraně letiště v Deblinu. Věnec na památku obětem položili představitel Československé obce legionářské, jeden z čsl. vojáků a zpravodajců, kterým se podařil na jaře 1939 útěk z Protektorátu přes Polsko v roce 1939 a účastník bitvy u Tobruku plk. Pavel Vranský, velvyslanec ČR v Polsku JS, ředitel Vojenského historického ústavu plk. Aleš Knížek. Památku společně s českou delegací uctili rektor  - velitel Vysoké školy polského letectva gen. bryg. pil. dr Jan Rajchel.

Titulní foto: plk. Pavel Vranský, účastník bitvy u Tobruku, při projevu  na konferenci

přílohy

vzpominky_veterana.doc 26 KB DOC (Word dokument) 8.12.2011

J.Plachy_prispevek_Tobruk.doc 41 KB DOC (Word dokument) 10.1.2012

Galerie


tobruk60