Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

70. výročí zformování československé exilové armády

3. října 2009 se uskuteční vzpomínková akce u pamětní desky umístněné na budově bývalého československého konzulátu v Krakově, Westerplatte 8. Slavnostním ceremoniálem spojeným s položením věnců společně s českými, slovenskými a polskými veterány, s představiteli polské armády, vojevodství Malopolského a města Krakov uctí představitelé Velvyslanectví České republiky památku československých legionářů.

3. října 2009 se uskuteční vzpomínková akce u pamětní desky umístněné na budově bývalého československého konzulátu v Krakově, Westerplatte 8.  Slavnostním ceremoniálem  spojeným s položením věnců společně s českými, slovenskými a polskými veterány, s představiteli polské armády, vojevodství Malopolského a města Krakov uctí představitelé Velvyslanectví České republiky památku československých legionářů.

Po zničení a obsazení Československa nacistickým Německem 15. března 1939 odcházeli vlastenci za hranice s cílem hledat možnosti boje proti okupační mocnosti. Do 1. září 1939, kdy Němci napadli Polsko a začala II. světová válka, byla nejbližší cesta přes Polsko. Polská vláda navzdory protestům z Berlína tolerovala na svém území bývalá velvyslanectví a generální konzuláty a činnost diplomatů. Umožnila tak emigraci několika tisícům civilistům. Na jaře a v létě 1939 dovolila zřídit v Bronovicích u Krakova exilovou armádu, tzv. Československý legion. Po 17. září 1939 vedly jeho cesty přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Turecko a dále do Francie a na Střední východ.

V Polsku měla československá jednotka také první ztráty na životech v druhé světové válce. Při bombardování letiště Deblin na počátku září a u Belžyce padli 4 čs. letci, kteří již nestihli plavbu do Francie a přihlásili se do polského letectva.

Slavnostní ceremoniál  se uskuteční v sobotu 3. října 2009 v 10:00 u pamětní desky umístněné na budově bývalého československého konzulátu,  ul. Westerplatte 8, Krakov