Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

70. výročí zformování československé exilové armády

3. října 2009 se uskuteční vzpomínková akce u pamětní desky umístněné na budově bývalého československého konzulátu v Krakově, Westerplatte 8. Slavnostním ceremoniálem spojeným s položením věnců společně s českými, slovenskými a polskými veterány, s představiteli polské armády, vojevodství Malopolského a města Krakov uctí představitelé Velvyslanectví České republiky památku československých legionářů.

3. října 2009 se uskuteční vzpomínková akce u pamětní desky umístněné na budově bývalého československého konzulátu v Krakově, Westerplatte 8.  Slavnostním ceremoniálem  spojeným s položením věnců společně s českými, slovenskými a polskými veterány, s představiteli polské armády, vojevodství Malopolského a města Krakov uctí představitelé Velvyslanectví České republiky památku československých legionářů.

Po zničení a obsazení Československa nacistickým Německem 15. března 1939 odcházeli vlastenci za hranice s cílem hledat možnosti boje proti okupační mocnosti. Do 1. září 1939, kdy Němci napadli Polsko a začala II. světová válka, byla nejbližší cesta přes Polsko. Polská vláda navzdory protestům z Berlína tolerovala na svém území bývalá velvyslanectví a generální konzuláty a činnost diplomatů. Umožnila tak emigraci několika tisícům civilistům. Na jaře a v létě 1939 dovolila zřídit v Bronovicích u Krakova exilovou armádu, tzv. Československý legion. Po 17. září 1939 vedly jeho cesty přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Turecko a dále do Francie a na Střední východ.

V Polsku měla československá jednotka také první ztráty na životech v druhé světové válce. Při bombardování letiště Deblin na počátku září a u Belžyce padli 4 čs. letci, kteří již nestihli plavbu do Francie a přihlásili se do polského letectva.

Slavnostní ceremoniál  se uskuteční v sobotu 3. října 2009 v 10:00 u pamětní desky umístněné na budově bývalého československého konzulátu,  ul. Westerplatte 8, Krakov