Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
recepce
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Recepce ke státnímu svátku České republiky

V úterý 30 října se v prostorách hotelu Hyatt ve Varšavě uskutečnila tradiční recepce ke státnímu svátku k výročí vzniku samostatného Československa. Mezi hosty nechyběli představitelé polských státních a akademických institucí, zástupci podnikatelské a české komunity, představitelé kulturního a nevládního sektoru i diplomatického sboru.

Projev velvyslance České republiky Jana Sechtera na recepci ke státnímu svátku ČR.

Vážení hosté,

setkáváme se tradičně v den našeho nejvýznamnějšího svátku dne získání a obnovy nezávislosti našeho českého státu. V mnohém je náš svátek podobný polskému 11. listopadu: směřování a vůle národa bez vlastního státu, vojenská akce v exilu i doma, dlouhodobé a systematické směřování k samostatnosti, k získání svobody a republikánského zřízení a nakonec i průběh událostí jsou si v mnohém podobné. ´Polsko je v tomto ohledu výjimečnou zemí, se kterou můžeme společně sdílet i po desetiletích pocit, že máme společné kořeny našeho novodobého státu a že můžeme navazovat na principy, na nichž vznikl.

I dnešní den je oslavou této naší vzájemnosti. Mnozí z Vás jste v uplynulém roce výrazně přispěli k vzestupnému trendu našich vzájemných vztahů a jejich zakotvení na mezinárodní scéně. Zažíváme období rekordních objemů vzájemného obchodu, roste počet a rozsah investic, kvete kulturní výměna, přeshraniční spolupráce, spolupráce měst, obcí a krajů a vojevodství. Chtěl jsem Vám za to jménem našeho diplomatickému zastoupení a našich honorárním konzulátů v Polsku poděkovat, stejně tak i za partnerství na oslavě našeho svátku a za blízké relace, možnost sdílet s Vámi Vaše úspěchy i případně občas starosti.

Letos jsme ke svátku pro Vás připravili jednu významnou doprovodnou akci: od 9. listopadu bude v Národním muzeu a Královském hradě ve Varšavě k vidění unikátní výstava a kulturní projekt Europa Jagellonica.

Velice děkuji našemu partnerovi gastronomie TOP Hotels Praha, který je u nás již potřetí a výrazně obohacuje náš večer unikátní českou a mezinárodní kuchyní. A jedno kulaté výročí nakonec: naši vlajkové lodi na globálním trhu vévodí v pivu Pilsner Urquell. Letos slaví 170 let, což si zasluhuje připomenout malým překvapením v průběhu večera. 

Přeji Vám všem příjemný večer a mnoho zajímavých setkání a rozhovorů.

Galerie


Przyjęcie z okazji święta narodowego RCz