Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

„Zlatá kůzlátka” pro Ondřeje Trojana

(Archivní článek, platnost skončena 18.12.2013.)

Ve dnech 2. – 9. prosince se v Poznani uskutečnil již 30. ročník Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Ale Kino! Ocenění „Zlatá kůzlátka“ za nejlepší celometrážní hraný film získal snímek českého režiséra Ondřeje Trojana „Občanský průkaz“.

Hořká komedie režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů. Od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku.

Petr, Aleš, Popelka a Míťa dospívají v sedmdesátých letech, v době, kdy vyjít na ulici bez občanského průkazu znamenalo koledovat si o průšvih a kdy povinná vojenská služba byla pro mnohé tím největším strašákem. Každý po svém i společně se snaží neztratit v totalitním státě zdravý rozum a smysl pro humor, ale také nezadat si s režimem.

Občanský průkaz vypráví o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost, a tahle cesta v každé době vede skrz bourání konformismu a rodičovských ideálů, revoltu vůči společnosti, hledání a nalézání sebeúcty. Tehdy stejně jako dnes…

http://filmcenter.cz/en/film/detail/1417-identity-card

První festival polských filmů pro děti a mládež, který se dnes jmenuje Ale kino!, proběhl v roce 1969 v Poznani. Událost se okamžitě stala unikátním a důležitým festivalem zaměřeným na mladé diváky.

http://www.alekino.com/en/strona/festival