Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Memorandum o porozumění o založení střediska pro civilní jadernou spolupráci

Memorandum o založení střediska, které vznikne na Českém vysokém učení technickém v Praze, podepsali ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala, velvyslanec Spojených států amerických v ČR H. E. Norman Eisen a zastupující ministr pro energetiku Spojených států amerických Daniel Poneman.

Na činnostech střediska se budou vedle hostitelské instituce na české straně podílet i další členové CENEN (Czech Nuclear Education Network) sdružujícího instituce působící v oblasti jaderného inženýrství v ČR. Na americké straně se na činnostech střediska budou podílet Texas A&M University, Savannah River National Laboratory, Pacific Northwest National Laboratory, Massachusetts Institute of Technology, University of Wisconsin, University of Tennessee či United States Nuclear Regulatory Commission.

Založení Střediska pro civilní jadernou spolupráci je v přímé návaznosti na výsledky jednání předsedy vlády Petra Nečase s prezidentem Barackem Obamou, které se uskutečnilo dne 27. října 2011 v Oválné pracovně Bílého domu, a u jehož příležitosti vydali předseda vlády ČR a prezident USA společné prohlášení, v němž byl deklarován mimo jiné i závazek vybudovat společné středisko pro civilní jadernou spolupráci.

Do roku 2015 se budou činnosti střediska pro civilní jadernou spolupráci zaměřovat primárně na prohlubování kontaktů a spolupráce se zahraničními partnery, které budou představovat základní výchozí rámec pro již intenzivní spolupráci v nadcházejícím období.

Náklady na rozvoj aktivit střediska budou hrazeny z rozpočtových prostředků obou partnerských států. Příspěvek americké strany bude po stanovené období 2013 - 2015 činit 500.000 USD. Hrazeny z nich budou náklady na mobilitu českých výzkumných pracovníků do USA a amerických výzkumných pracovníků do ČR a náklady spojené s pořádáním workshopů a konferencí souvisejících s výzkumnými tématy řešenými střediskem.

Příspěvek české strany na založení a rozvoj činností střediska bude hrazen ze dvou rozpočtových zdrojů. České vysoké učení technické v Praze poskytne na vybudování střediska prostory a zajistí i úhradu nákladů na energie a další obdobné výdaje v celkové výši cca 1 mil. Kč během stanoveného období 2013-2015. Druhá část příspěvku české strany bude financována MŠMT, přičemž z něj budou hrazeny náklady na personální zajištění chodu střediska, technické a materiální vybavení střediska a základní stavební rekonstrukce objektu střediska. Výše dotace MŠMT bude v období let 2013-2015 činit 3,5 mil. Kč.

Fotografie z podpisové ceremonie jsou k dispozici na webových stránkách MŠMT.

Galerie


Nuclear Center Signing