Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prezentace ČR v Kansas City

Ve dnech 31.1. – 1.2.2012 vykonal ekonomický rada Josef Dvořáček pracovní cestu do Kansas City ve státě Missouri. Cílem cesty byla účast na ekonomickém semináři „Doing Business in Central and Eastern Europe“, který dne 1.2.2012 v Kansas City uspořádala International Trade Council of Greater Kansas City a honorární konzulka ČR v Kansas City Sharon Valasek. Dne 31.1.2012 se rovněž uskutečnilo jednání se zástupci města Kansas City a s Regional Transit Alliance o záměru vybudovat nový systém tramvajové dopravy.

Semináře, který se konal v sídle hlavního sponzora akce - právní společnosti Husch Blackwell (www.huschblackwell.com), se zúčastnilo přes 60 účastníků z řad místních podnikatelských, akademických a vládních kruhů oblasti Kansas City. JD prezentoval současnou ekonomickou situaci ČR a představil obchodní a investiční příležitosti v ČR. Poté se konaly virtuální – telefonické prezentace pracovníků obchodních úseků ZÚ USA ve Varšavě (Brenda VanHorn) a v Budapešti (Robert Peaslee).

Následovala vystoupení dalších panelistů - o krizi EURO (Michael Stellern, profesor ekonomie na Rockhurst University), blok o vzdělanosti a pracovní síle v regionu SVE (Myles Gartland, ředitel Helzberg MBA programu na Rockhurst University, www.rockhurst.edu), mezinárodním bankovnictví (Craig Stevenson, Senior Vice President Commerce Bank, www.commercebank.com) a vstupu Ruska do WTO (dr. Irina Six z University of Kansas). JD vystoupil v panelové diskusi s ostatními účastníky  dopoledního fóra a odpovídal na mnohé dotazy, týkající se regionu SVE a ČR. JD se následně setkal se zástupci Greater Kansas City Chamber of Commerce (Jacques Lebrument, www.kcchamber.com), World Trade Center Kansas City (Meghan Flynn, www.kansaswtc.org) a US Commercial Service (Regina Heise, ředitelka pobočky USDoC v Kansas City, www.export.gov).

Jednalo se o velice zajímavou akci, ČR byla dobře prezentována i hodnocena. Uskutečnilo se rovněž jednání s několika firmami, které projevily zájem o spolupráci s českými subjekty – DuraComm Corporation (Benny Lee – telekomunicace, www.duracomm.com), Lofstrom Company (Gary Loftrom – marketingové komunikace, www.lofstromcompany.com), Global Ground Support, LLC (Richard Smith – spolupráce s českou společností ZVVZ Machinery při projektu „Kamaz“ v Rusku, www.globalgroundsupport.com), National Enzyme Company (Grace Lu – distribuční centra v ČR, www.nationlaenzyme.com), eShipping (Nick Bland, www.eshipping.biz) a Robert W. Baird & Co. (Terry Smitka – správa financí, www.rwbaird.com).

Josef Dvořáček dále jednal na Kansas City Regional Transit Alliance (KCRTA) o rozvoji systému MHD a zavedení tramvajové dopravy v Kansas City.
KCRTA má vypracovanou studii/výhled o rozvoji MHD v Kansas City na budoucí roky, zpráva počítá s rozvojem MHD, která je nezbytná pro zajištění moderní a ekologické přepravy cestujících v poměrně rozsáhlém území města Kansas City, kde žije přes 2 mil. obyvatel. Veškeré dopady pro další rozvoj města jsou podobně jako i v jiných místech velmi pozitivní a to nejenom z ekonomického hlediska (v současné době ve městě jezdí pouze autobusová doprava - Bus Rapid Transit, tzv. BRT). Podle zástupců KCRTA je mnohdy však stále poměrně složité přesvědčit obyvatele, že se nejedná o druh dopravy „pro nižší třídu a chudé“, naopak jde o novou a velmi moderní formu řízení MHD (viz velmi dobré zkušenosti společnosti Inekon Group ze Seattlu, Tacomy a Portlandu).

V současné době město pracuje na projektu vybudování moderního obousměrného 2- mílového úseku mezi Union Station – River Market v tzv. „Downtown Corridor“ of Kansas City, MO se zastávkami každé 2-3 bloky. Projekt tramvajového konceptu má podle KCRTA takovou politickou podporu ze strany města, oblasti i okresu (Jackson County) včetně senátorů a poslanců, jakou doposud nikdy neměl. Poradenskou firmou města je společnost HDR Engineering, Inc. (www.hdrinc.com). Město hodlá projekt financovat co nejvíce z místních zdrojů, bude však využívat i federální příspěvek (ve výši 25 mil. USD), tj. projekt bude zahrnut do „Buy America Act“. Vlastní zahájení dopravy by mělo být k 1. květnu 2015.

V Kansas City je velice aktivní společnost Kinkishario International LLC (v USA vyrábí a dodává nízkopodlažní tramvaj ameriTram). Firma zde loni prezentovala  a přímo vystavovala své vozy. V této souvislosti KCRTA vyzval, aby česká společnost Inekon do města dodala a svůj vůz prezentovala na letošním Major League Baseball All Star Game 2012, který se v Kansas City uskuteční ve dnech 6.7. – 10.7.2012. Jde o velmi významnou PR akci, které se zúčastní přes 100 tis. návštěvníků.

Podobně jako v jiných US městech i v Kansas City dříve tramvajová doprava fungovala, v souvislosti s velkým rozvojem automobilového průmyslu v USA a lobbyingem proti MHD však byl její provoz zde v roce 1957 ukončen.

JD informoval po konzultacích se zástupci Inekon Group, a. s. o aktivitách této české firmy v USA, která byla založena v roce 1990 a která  dříve dodala a dodává tramvaje pro několik amerických měst. Již od roku 2001 bylo do USA dodáno a uvedeno do provozu 19 vozidel „Trio“ (Portland, stát Oregon, Tacoma, Seattle, stát Washington). V roce 2007 byly dohotoveny poslední tři tramvaje, které jsou určeny pro hlavní město Washington, DC. Vzhledem ke zdržení ve výstavbě trati jsou však nyní stále uskladněny v dílnách dopravního podniku WMATA. V současné době je vypsán tendr - „Best and Final Offer“ (BAFO) na dodávku dalších dvou tramvají, které mají zajišťovat přepravu cestujících  na další trati H Street – Benning Road (trať by měla  být dokončena v letošním roce).