česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt "Honorární konzulové pro obchod"

(Archivní článek, platnost skončena 12.11.2015.)

V rámci projektu ekonomické diplomacie MZV „Honorární konzulové pro obchod“ vykonal DEK ZÚ Washington T. Hart v měsíci říjnu tři cesty k nově jmenovaným honorárním konzulům ČR v USA: Little Rock (Arkansas), Phoenix (Arizona) a Charlotte (severní Karolína). Hlavním cílem cest byla setkání s ekonomickými partnery v působišti nových HK, podpora zájmu o obchod a investice s ČR, seznámení HK s pravidly       fungování obchodně-ekonomických úseků ZÚ a projednání zajímavých ekonomických témat pro samostatné působení nových HK.

16.-17. října, Little Rock, Arkansas – honorární konzulka Lenka Hořáková

 

S ohledem na přítomnost prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) Jiřího Hynka v USA[1] se první den návštěvy věnoval navazování kontaktů mezi americkými a českými firmami z obranného průmyslu. Šlo hlavně o firmy, podnikající ve výrobě střelivin, protože na jihu státu Arkansas okolo Camdenu byl velký muniční závod a sklad americké armády a v jeho okolí vyrostlo hodně firem stejného zaměření (obranný klastr). Mezi členy AOBP je několik firem příbuzného zaměření.

 

General Dynamics, Ordnance and Tactical Systems, ředitel David Chilcote

 

General Dynamics je jedna z největších US obranných firem, která zaměstnává asi 96 tis. lidí a dosahuje tržeb přes 31 mld. USD. Arkansaská část GD patří do divize ‚Combat Systems‘ a vyrábí střeliviny pro rakety (Hellfire, Javelin,…), palivo pro raketové motory, testují různé výbušniny a podílejí se na projektech Pentagonu. K dispozici mají přes 4 km2 a průměrně mají ve výrobě v každý moment přes 1.800 tun výbušnin. I když specialitou závodu jsou výbušné materiály, kvůli problémům s udržením kvality dodávek jsou nuceni přebírat od svých dodavatelů i některé jiné části výroby, protože ti nedokáží zajistit stabilní úroveň kvality a dodacími lhůtami. Závod v Camdenu zvyšuje objemy výroby, právě spouštějí tři nové výrobní programy. Pracovní trh jim neposkytuje dostatek kvalitních lidí a ani školy v tomto směru příliš nepomáhají – např. v oboru radiologie jsou studenti školeni jen v oblasti medicíny, na použití radiologie při výrobě zbraňových systémů si je musí firma zaškolit.

 

Pobočka GD v Arkansas nakupuje v USA a tam, kde to lze, i v zahraničí, prostor pro nabídky českých firem tedy existuje. Ve zbrojním průmyslu probíhá koncentrace, stávající dodavatelé tedy posilují a využívají toho pro zvyšování cen. GD v poslední době jednalo s dodavateli např. z Norska, Švédska nebo Itálie. D. Chilcot se zajímal o PBX, ‚plastic/polymer bonded explosives‘) o nabídku PBX z ČR by měl zájem. Z členů AOBP se jeví jako možní partneři Poličské strojírny, Explosia nebo Bochemie, prezident AOBP bude tyto firmy o jednání informovat.

 

Aerojet Rocketdyne, vedení firmy vč. ředitele a šéfa nákupu

 

Camdenská část firmy Aerojet Rocketdyne se věnuje hlavně výrobě pohonů pro raketové motory a hlavice – PAC-3, Tomahavk, MK 125. Firma v Camdenu se označuje jako ‚low cost – high volume‘ výrobní závod, vývoj a engineering probíhá v jiných částech korporace. Vyrábí také ‚plastic/polymer bonded explosives‘, pro svoji výrobu a laboratoře nakupují různé chemikálie. Kapacita vlastního testovacího centra je ekvivalentní 150 tunám TNT. Prostor pro nabídku prachu a chemikálií z ČR, např. tzv. ‚black powder‘. Prezident AOBP se členy asociace projedná vhodný typ materiálu, který by české firmy mohly Aerojetu nabídnout.

 

Spectra Technologies, ředitel David Siggers

 

Spectra je smluvní výrobce nábojů pro děla a granátomety, vyrábí těla nábojů kalibru 20-40 mm, plní také střelný prach do hlavic. Pro české firmy, které se nemohou účastnit tendrů pro ozbrojené síly, protože jejich výrobky nejsou ‚Made in USA‘, může být zajímavá nabídka ředitele Spectry v Camdenu smluvně vyrábět české produkty pro trh USA. Při ošetření patentové ochrany a úrovně kvality může nabídka zaujmout ty firmy z AOBP, které by rády pronikly na americký trh, ale kvůli federálním pravidlům pro nákup vojenského materiálu to mají značně ztížené, někdy i výslovně znemožněné.

 

Walmart, Angela Hofmann, Ramesh Subbiah – Food Global Sourcing

 

Walmart je největší prodejce potravin na světě, zaměstnává přes 2 mil. lidí a provozuje přes 4.000 obchodů v USA a více než 7.000 mimo USA. V zahraniční expanzi hrají klíčovou roli Čína, Brazílie, UK, Kanada, Mexiko a Chile. Walmart je vyhlášený silným tlakem na co nejnižší cenu, aby si jejich produkty mohlo dovolit co nejvíce spotřebitelů. Jeho dodavatelé proto musejí být finančně stabilní firmy, které si mohou dovolit dodávat požadované (často velice velké) množství zboží jen s minimální marží.

 

Firma je známá silným důrazem na skromné vystupování svých manažerů, většina vedoucích pracovníků pracuje v ‚open space‘ prostorách, prostory jsou jednoduché, bez zvláštních výzdob a nejnovějších technických nebo designérských vymožeností. Od dodavatelů se očekává zapojení do programů Walmartu nebo vlastní projekty na podporu ženami vlastněných podniků, zodpovědné nakupování (‚responsible sourcing‘) aj.

 

Cílem setkání bylo zjistit, zda by měl W. zájem o návštěvu českých firem, které by nabídly potraviny pro Walmart. Walmart již dnes ze střední a východní Evropy nakupuje, např. sladkosti a produkty z hub, proto je možné tuto možnost dále rozpracovávat. Nyní je potřeba, aby MZe připravilo profily firem vč. jejich nabídky, aby se s nimi mohli nákupčí Walmartu seznámit.

 

 

21.-22. října - Phoenix, Arizona - honorární konzul Slobodan Popovič

 

Ve Phoenixu, hlavním městě státu Arizona, jsou pro ČR mj. zajímavý letecký průmysl, který má v této části USA silnou tradici a investor v ČR firma Honeywell resp. její část Honeywell Aerospace, která má ve městě svoji centrálu. Velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič, DEK Tomáš Hart a zástupce CzechInvest Roman Horáček se s uvedenými firmami setkali při příležitosti otevření honorárního konzulátu Phoenix pro státy Arizona a Nové Mexiko. Kontakt byl navázán také s AZ Bio, asociací biotechnologických firem, univerzit a výzkumných středisek státu Arizona. Velvyslanec Gandalovič také navštívil starostu Phoenixu Grega Stantona.

 

Phoenix Heliparts, spolumajitelka Tina Cannon

 

Firma se specializuje na vrtulníky a jejich opravy včetně úplné rekonstrukce silně poškozených (rozbitých) letounů, údržbu helikoptér soukromých klientů, instalaci elektroniky a další práce na vrtulnících, především z produkce firmy MD Helicopters. Firmu zajímá trh střední a východní Evropy, kde vidí příležitosti ve spolupráci se stávajícími firmami z oboru.

                                                                                                                                     

Phoenix Heliparts již v zahraničí působil, pro MZV USA opravila několik helikoptér MD 530 pro operace v Iráku, spolupracuje i s armádou Jižní Koreje na opravách vrtulníků série MD 500.

 

MD Helicopter, obchodní ředitel Craig Kitchen a Andrew S. Pillado ředitel Business Dev.

 

Výrobce helikoptér řady MD, které m.j. slouží v plzeňské záchranné službě, byl do roku 2005 součástí firmy Boeing, od kterého jej koupila Lynn Tilton, majitelka investiční firmy Patriarch Partners. Firma vyrábí jedno- i dvoumotorové vrtulníky. Dvoumotorové vrtulníky MD Explorer jsou v Evropě poptávané a přes české zastoupení MD se prodávají do jiných států EU.

 

Firma sleduje svého společnost Sikorsky, který vrtulníky S-76 úspěšně vyrábí společně s Aero Vodochody. Tuto kooperaci považuje za skvělou referenci českého leteckého průmyslu, ČR má díky letité tradici v letectví velmi silnou pozici..

 

Honeywell Aerospace, Tim Mahoney (CEO), Bob Witwer (VP Advanced Technology), Bob Rasmussen (Director, Technology Strategy)

 

Průmyslová korporace Honeywell má ve Phoenixu divizní centrálu části Honeywell Aerospace, která je v rámci firmy zodpovědná za pobočky v Praze, Brně a Olomouci.

                                                                                                                 

Honeywell oceňuje inovativnosti svých zaměstnanců v ČR. Především dovednosti v systémovém inženýringu jsou na vynikající úrovni, po USA mají být nejlepší ze všech podniků Honeywell na celém světě. Firma resp. její management ve Phoenixu je spokojen s úrovní vzdělání v ČR. Inženýři Honeywell si v ČR mohou firmou udělat firmou (finančně) podporované pilotní zkoušky, aby získali ještě lepší vztah a praktické zkušenosti z letectví, pro které se v ČR vyvíjejí nové díly a přístroje. Kromě růstu vlastních poboček se Honeywell nyní v ČR soustředí na uzavřené strategické partnerství s Flextronics v Brně.

 

Pro zviditelnění působnosti firmy v leteckém průmyslu a lepší PR doporučil velvyslanec Gandalovič firmě účast na pravidelných dnech NATO, které každoročně přilákají 150-200 tisíc návštěvníků. Letecké ukázky a aktivity spojené s létáním (letos např. konvertoplán V-22 Osprey) patří k nejviditelnějším aktivitám na Dnech NATO a firma jako Honeywell by této možnosti mohla využít pro své zviditelnění.

 

1

1

1

1

3

3

4

4

5

5


[1] 13.-15. října se ve Washingtonu konal veletrh obranného průmyslu AUSA, kde ČR pod patronací CzechTrade měla vlastní národní stánek