Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Praktické informace pro obchodní cestu do USA

V tomto článku předkládáme praktické rady, které mohou být užitečné pro každou cestu do USA.

Státní svátky v roce 2010: 1. ledna – New Year´s Day, 18. ledna – Martin Luther King, Jr.´s Day, 15. února – Presidents´ Day, 31. května – Memorial Day, 4. července – Independence Day, 6. září – Labor Day, 11. října – Columbus Day, 11. listopadu – Veteran´s Day, 25. listopadu – Thanksgiving Day, 25. prosince – Christmas Day. Státní svátky jsou kromě 1.1., 4.7., 25.12. a 11.11. pohyblivé tak, že pokud připadá státní svátek na konec pracovního týdne, sobotu nebo neděli je automaticky přesunut na následující pondělí. V době státních svátků jsou pravidelně uzavřeny státní instituce, u ostatních je udělování volna různé. Kromě výše uvedených státních svátků je poměrně rozšířeno dodržování svátků židovských nebo místních, kdy mohou být zavřeny některé úřady nebo firmy.

Letní čas je v USA v platnosti od druhé neděle v březnu do první neděle v listopadu. Od roku 2007 platí na území USA novela zákona o letním čase, která období jeho používání podstatně prodloužila na začátku i na konci.

Pro řízení motorových vozidel v USA cizincem je nutný mezinárodní řidičský průkaz, vydaný dle ženevské úmluvy z roku 1949 o silniční dopravě. Zapůjčení automobilu je vázáno na vlastnictví kreditní karty, eventuelně složení zálohy a předložení mezinárodního, občas i českého řidičského průkazu. Telefonicky či prostřednictvím internetu si lze před cestou do USA půjčení auta předem zařídit. Nejrozšířenějšími celostátními autopůjčovnami jsou např. Hertz, Avis, Dollar, Alamo, Budget, Enterprise, Thrifty.

V USA existuje velmi široká síť nejrůznějších kategorií hotelů a motelů nižší a střední kategorie (cena za 1 noc řádově od 50,- USD do 120,- USD). Užitečné jsou slevové kupony, které jsou k dispozici na benzinových pumpách, v turistických informačních střediscích a na internetu.

Obecně platí, že některé části amerických měst trpí řádově vyšší kriminalitou, než evropské aglomerace. Vzhledem k agresivitě zločinnosti a častému ohrožení policistů, používá policie v USA všeobecně tvrdších, ale korektních metod. Oproti evropským zvyklostem používá policie k zastavení vozidla světelnou signalizaci, či amplion. Po zastavení zůstává policejní vůz za zadrženým vozidlem. Je nutné, bez jakýchkoliv známek odporu, přesně provést to, co policista vyžaduje. Důležitým předpokladem klidného průběhu kontroly je zůstat sedět a ponechat obě ruce na volantu tak, aby je policista dobře viděl. Hledání dokladů v náprsní kapse, či příruční schránce vozu může policista pokládat za hledání zbraně. Jakýkoliv odpor, i verbální, může být považován za maření úředního úkonu a výsledkem může být pokuta nebo i zajištění podezřelé osoby. Všeobecně používaná zásada je podrobit se bez odporu zákroku policisty a až poté si případně stěžovat. Při kladení odporu není výjimkou použití slzného plynu, nasazení pout a uvěznění. Obecně se uplatňuje postup, že osoba podezřelá z nezákonné činnosti je zadržena a o vině či nevině rozhoduje soudce následně.

Nákup cigaret je povolen mladistvým od 18 let, alkoholu od 21 let. Pokud si prodavač, či číšník není jist věkem zákazníka, je běžné, že si vyžádá doklad totožnosti. Bez ohledu na věk je zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti.

V USA je v elektrické síti rozdílné napájecí napětí – 110/60 Hz (v ČR 220/50 Hz), zásuvky a zástrčky elektrických spotřebičů jsou odlišné od evropských. Ve specializovaných obchodech lze zakoupit transformátor napětí i nástavec na evropskou zástrčku. Internet je v USA naprosto běžný, ve veřejných knihovnách a některých restauracích, kavárnách, na letištích a v dalších veřejných prostorech je často zdarma. V hotelích je připojení většinou za poplatek.

V USA se při vytáčení telefonního čísla nejprve volí 1, pak směrové číslo města/oblasti a dále samotné sedmimístné telefonní číslo. Telefonní čísla začínající 1-800 nebo 1-888 jsou zdarma. Telefonní číslo může být uvedeno kombinací čísel a písmen. Písmena jsou abecedně seřazena na číselných tlačítcích telefonu. Při telefonování na účet volaného volejte 1-800-COLLECT. Na policii, záchranou službu, požárníky je jednotné telefonní číslo 911 a funguje na celém území USA.