Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg vystoupil jako hlavní řečník Globálního fóra Amerického židovského výboru

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg vystoupil ve Washingtonu s hlavním projevem na každoročním Globálním foru Amerického židovského výboru (AJC), jedné z nejrespektovanějších a nejvlivnějších amerických židovských organizací.

Ve svém projevu ministr Schwarzenberg zdůraznil, že Česká republika bude nadále pevně stát po boku Izraele v jeho snaze zajistit základní bezpečnost svých obyvatel. Zároveň významné zástupce židovské komunity varoval, že krize mírového procesu a přetrvávající status quo ve vztahu k Palestincům vytváří nové politické hrozby pro Izrael.

Ministr, který je na třídenní pracovní návštěvě USA, promluvil na fóru čítajícím 1200 účastníků z 60 států. Globální fórum v minulosti zahajovali američtí prezidenti, včetně Johna Fitzgeralda Kennedyho, Ronalda Reagana, George W. Bushe či Baracka Obamy, režisér Steven Spielberg, spisovatel Elie Wiesel, z evropských politiků pak Angela Merkelová či Nicolas Sarkozy.

"Jsem zde, abych uctil přítele Spojených států amerických, Izraele a Židů. Děkuji hrdé a odvážné České republice a jejímu vizionářskému ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi," uvedl ministrovo vystoupení Steven Wisch, člen správní rady AJC. Připomněl historické milníky, kdy Československo a později Česká republika v klíčových chvílích podpořily Izrael, včetně návštěvy prvního československého prezidenta Masaryka v tehdejší Palestině, dodávek vojenského materiálu a letadel během války v roce 1948 či loňské hlasování na půdě OSN o uznání státu Palestina.

"Česká republika konzistentně a někdy proti většinovému mínění prosazovala od předsudků oproštěné pochopení pro výzvy spojené s mírovým procesem," řekl ministr s tím, že je velice poctěn, že mnoho vážených osobností v Izraeli mluví o České republice jako o opravdovém příteli jejich státu.

"Nicméně jako angažovaný, konzistentní a znepokojený přítel Izraele po více než 50 let považuji za povinnost mluvit otevřeně a nabídnout přátelské varování, pokud je to nutné," pokračoval. "Bez nezávislého palestinského státu není pro Izrael cesty, jak dlouhodobě zůstat státem židovským a demokratickým.“

Podle ministra přetrvávající netečnost vůči teritoriálním nárokům Palestinců, kdy pokračuje výstavba židovských osad, ubírá Izraeli podporu a sympatie mezi Evropany. Vyzval AJC, aby pomohl zvrátit poškozování image Izraele v Evropě.

"Dámy a pánové, chci vás ujistit, že má slova zde odráží moji zkušenost posledních pěti let v roli ministra zahraničí a dlouholetého pozorovatele evropské politiky.  To nemění nic na tom, že zůstávám pevný přítel a spojenec Izraele," zakončil svůj projev ministr.

V průběhu zahajovacího večera Globálního fóra vystoupili rovněž ministři zahraničních věcí Polska, Radoslaw Sikorski a Ázerbájdžánu, Elmar Mammadyarov. S ázerbájdžánským ministrem se šéf české diplomacie sešel na krátké schůzce, kde si vyjasnili nedávná nedorozumění ve vzájemných vztazích.

Minister Karel Schwarzenberg