Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Výbuch ve městě West v Texasu - dar české vlády a finanční sbírky na pomoc obětem

(Archivní článek, platnost skončena 19.04.2014.)

Vláda České republiky na svém zasedání dne 24. dubna schválila návrh místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga na poskytnutí daru ve výši 4 milionů Kč na pomoc obětem a odstranění následků tragického výbuchu v texaském Westu, kde se tři čtvrtiny obyvatel hlásí k českému původu.

Místo neštěstí ihned osobně navštívil velvyslanec v USA P. Gandalovič a sešel se s  guvernérem státu Texas R. Perrym, starostou města T. Muskou a představiteli místní krajanské komunity. Z jednání vyplynulo, že kromě tragických ztrát na životech a zraněních došlo i k neopominutelným ztrátám na majetku místní krajanské komunity, včetně místního spolku Sokola.

Pomoc české vlády se proto zaměří na rekonstrukci spolkových objektů včetně tělocvičny a společenského sálu. Jedná se o projev solidarity s postiženou oblastí a vůči americkým krajanům, kteří v minulosti solidárně pomáhali své bývalé vlasti při přírodních katastrofách.

Na tragédii ve Westu okamžitě zareagovala také česká krajanská komunita v USA. Nejvýznamnější krajanská organizace American Friends of the Czech Republic (AFoCR) již zahájila dobročinnou sbírku na pomoc obětem neštěstí. Příspěvky jsou vybírány na internetové stránce organizace: http://www.afocr.org/donate-afocr. Česká škola Dallas organizuje sbírku prostřednictvím http://www.pointwestbank.com/. Organizace Sokol ( konkrétně Southern District of the American Sokol) také zahájila sbírku, přispět je možné na: AS Southern District Sokol West Fund, c/o Libbie Vrla, 4416 Westdale Court, Ft. Worth, TX  76109-4928.

 


Galerie


West, Texas