Velvyslanectví České republiky v Jerevanu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference k Východnímu partnerství v Jerevanu

Velvyslanectví pořádalo 16. října konferenci "Čtyři roky Východního partnerství, úspěchy a výzvy z pohledu arménských politiků a expertů", na níž byla vedena debata nejen o uplynulých čtyřech letech spolupráce, ale i o budoucnosti partnerství po vstupu Arménie do Celní unie.

Zastupitelský úřad v Jerevanu společně s Analytickým centrem pro globalizaci a regionální spolupráci uspořádal dne 16. října 2013 v jerevanském Best Western Congress Hotelu seminář, na němž arménští politici, politologové, studenti a zástupci občanské společnosti zhodnotili přínos programu Evropské unie Východní partnerství pro Arménii a pro jihokavkazský region, ale i problémy, s nimiž se jednotliví účastníci v jeho dosavadním průběhu setkávali. Zvláště se přítomní věnovali budoucnosti programu po oznámení arménského prezidenta Serže Sargsjana o vstupu Arménie do Celní unie (Rusko, Kazachstán, Bělorusko), které znemožnilo podpis již připravené Asociační dohody Arménie a Evropské unie.

Konferenci zahájil vedoucí ZÚ Jerevan Petr Mikyska, se vstupními příspěvky vystoupili Petr Mareš, zvláštní zmocněnec MZV ČR pro Východní partnerství, a Traian Hristea, vedoucí Delegace Evropské unie v Jerevanu.

Arménskou politiku zastupovala předsedkyně Výboru pro evropskou integraci arménského parlamentu z opoziční strany Prosperující Arménie paní Naira Zohrabjan, které oponoval místopředseda Zahraničního výboru parlamentu z vládní Republikánské strany pan Samvel Farmanjan.

Zajímavou diskusi rozpoutali Richard Giragosjan, ředitel Centra pro regionální studie, Artur Ghazinjan, ředitel Střediska evropských studií Jerevanské státní univerzity, Avetik Išchanjan, předseda Arménského helsinského výboru, nezávislý ekonomický expert Vahagn Ghazarjan a Stepan Grigorjan, předseda představenstva Analytického centra pro globalizaci a regionální spolupráci.

Debaty se zúčastnili i přítomní studenti či zástupci nevládních organizací, kteří se vesměs klonili k názoru o potřebě prohlubování spolupráce Arménie s Evropskou unií. Konference s přibližně stovkou účastníků se setkala se zájmem médií i diplomatického sboru, přítomni byli velvyslanci a další diplomaté z Litvy, Brazílie, Velké Británie, Německa, Bulharska, Rumunska, Řecka, Francie, Ukrajiny a dalších zemí.

 

Informace arménské tiskové agentury ArmInfo: http://www.arminfo.am/index.cfm?objectid=CC4E5270-3652-11E3-AB0F0EB7C0D21663

Informace Radio Free Europe / RAdio Liberty: http://www.azatutyun.am/content/article/25139075.html