Velvyslanectví České republiky v Jerevanu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministryně kultury ČR Alena Hanáková na pracovní návštěvě Arménie

(Archivní článek, platnost skončena 03.06.2014.)

Ve dnech 27.-28. května vykonala pracovní návštěvu Arménie ministryně kultury ČR Alena Hanáková. Mimo jednání s ministryní kultury Arménie Hasmik Poghosjan bylo během návštěvy podepsáno Memorandum o spolupráci mezi národními knihovnami obou zemí.

Jednání s ministryní kultury Arménie Hasmik Poghosjan, setkání s hlavou Arménské apoštolské církve, Katolikem všech Arménů - Jeho Svátostí Karekinem II., návštěvy archeologických nalezišť a klášterů, zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO, pieta u Památníku arménské genocidy a návštěva arménské Národní knihovny - to byly hlavní body bohatého programu dvoudenní návštěvy české ministryně kultury v Arménii. 

Hlavním akcentem jednání je spolupráce na poli písemnictví a literatury - delegaci proto doprovázel generální ředitel Národní knihovny ČR Tomáš Böhm, který za přítomnosti zástupců místních médií a obou ministryň podepsal se svým protějškem, ředitelem Národní knihovny Arménie Tigranem Zargaryanem "Memorandum o spolupráci mezi Národními knihovnami". Jeho součástí jsou např. dohody o vzájemné výměně digitalizovaných vzácných tisků, organizace společných výstav, výměna zkušeností na poli restaurování a konzervace starých knih a dokumentů, ale především společná příprava dvou velkých bibliografií: Arménská kniha v České republice a Česká kniha v Arménii, jež by měly obsahovat překlady českých i arménských autorů a knih.

Ministryně dále jednaly o vzájemné výměně výstav a uměleckých souborů i o dalších formách spolupráce.