Velvyslanectví České republiky v Jerevanu

česky  հայերեն  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odpověď ministra zahraničí K. Schwarzenberga na interpelaci ve věci postoje ČR k případu R. Safarova

(Archivní článek, platnost skončena 16.04.2013 / 20:00.)

Zápis z interpelace poslance R. Böhnische ve věci předání, omilostnění a následné glorifikace ázerbájdžánského důstojníka R. Safarova, který v roce 2003 na jazykovém kursu NATO v Maďarsku ve spánku zabil svého arménského kolegu G. Margaryana.

 

 

Ústní interpelace poslanců v rámci 45. schůze Poslanecké sněmovny, 6.9.2012

 

Poslanec Robin Böhnisch:

Vážený pane vicepremiére, rád bych znal vaše stanovisko, potažmo stanovisko Ministerstva zahraničních věcí, na transfer za vraždu odsouzeného poručíka Ramila Safarova z Maďarska do Ázerbájdžánu a jeho okamžité omilostnění, povýšení na majora a glorifikaci jeho ohavného činu. Možná namítnete, že jde pouze o věc vlád Maďarska, Ázerbájdžánu a Arménie, jejíž občan, rovněž armádní důstojník, byl v roce 2004 obětí oné zvlášť bestiálním způsobem provedené vraždy. Podle mého názoru však opravňuje představitele zemí Evropské unie včetně České republiky zaujmout k případu jasné stanovisko fakt, že Ázerbájdžán i Arménie jsou začleněny do Východního partnerství Evropské unie, i náš zájem na pokračování mírového procesu mezi stranami karabašského konfliktu. Tento proces byl, obávám se, kvůli bezprecedentní maďarské blamáži a především kvůli neuvěřitelnému kroku ázerbájdžánské strany nyní ohrožen, ne-li na těžko odhadnutelnou dobu zastaven. Děkuji.

 

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg:

Ano. Česká republika je v této konkrétní věci na straně Arménie. Vámi popsané kroky poškozují úsilí mezinárodního společenství o posílení důvěry mezi stranami karabašského konfliktu, oslabují mírový proces a poškozují koneckonců samotný Ázerbájdžán. Safarov je odsouzeným vrahem, vražda zůstává vraždou a to, co se stalo, je výsměchem pozůstalým, spravedlnosti a zásadě vlády práva.

Česká republika nebude toho času vydávat prohlášení. O našem stanovisku a podpoře v této věci jsme však informovali velvyslance Arménie a naše hluboké znepokojení kroky ázerbájdžánské vlády jsme také sdělili ázerbájdžánské straně prostřednictvím jejího velvyslanectví v Praze.

Nedomnívám se, že se jedná pouze o záležitost vlád Maďarska, Ázerbájdžánu a Arménie, jak ukazují reakce světového společenství. Celé mezinárodní společenství je velmi znepokojeno především postupem Ázerbájdžánu, reputace a image Ázerbájdžánu je velmi poškozena. Věcí se budou zítra zabývat ministři zahraničních věcí členských zemí Evropské unie na neformálním setkání ministrů zahraničí Gymnichu v Nikósii.

Souhlasím s vámi, že tento krok poškozuje snahy o posílení důvěry mezi oběma stranami. Pozitivní je, že Arménie se ústy ministra zahraničí již vyjádřila, že chce pokračovat v rozhovorech s Ázerbájdžánem. Důležité nyní proto bude především zabránit další případné eskalaci situace. Česká republika podporuje dosažení mírového řešení karabašského konfliktu jednáním stran a v souladu s principy mezinárodního práva.