Velvyslanectví České republiky v Jerevanu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozvojový projekt ČR ve škole pro nevidomé děti

(Archivní článek, platnost skončena 10.10.2014.)

Škola pro nevidomé děti v Jerevanu převzala počátkem září 2013 učebnu - kuchyňku, jejíž vybudování financovala Česká republika. Věříme, že nové návyky, které děti v učebně získají, jim pomohou prožívat samostatný a plnohodnotný život.

Počátkem září 2013 byl dokončen rozvojový projekt "Rozvoj životních návyků zrakově postižených dětí prostřednictvím výuky vaření", který zastupitelský úřad v Jerevanu v rámci tzv. malých lokálních projektů rozvojové pomoci České republiky realizoval společně s Global Youth Union Foundation, nevládní a neziskovou organizací z Arménie.

Nápad byl jednoduchý - zřídit ve speciální škole pro nevidomé a slabozraké (s níž velvyslanectví a GYUF spolupracovalo již v loňském roce, kdy byla vybavena první audio knihovna v Arménii) učebnu, v níž by se žáci školy mohli učit vařit. Asi málokoho ze zdravých lidí napadne, jak obtížné je obejít se v kuchyni bez zraku a kolik nebezpečí v sobě kuchyně skrývá. To také bývá důvodem, proč jsou děti ve svých rodinách (přinejmenším arménských) většinou odkázány na vlastní pokoj nebo kout v obývacím pokoji, kde jsou v bezpečí. V bezpečí, ovšem odkázány na pomoc druhých. A co když pomoc druhých, rodičů či sourozenců, náhle nepřijde? Proto je dobré, když se o sebe nevidomý dokáže postarat.

Byli jsme šokováni, že taková učebna nejen ve speciální jerevanské škole, ale vůbec v žádné arménské škole zatím nebyla. Nyní už je (dodali jsme nábytek, spotřebiče, zařízení a vybavení, to vše za 150.000 Kč, GYUF a škola se podílely také částkou blížící se 50.000 korun) a hodiny vaření začínají nabírat obrátky. GYUF společně s odborníky z arménského ministerstva školství připravil nejen metodiku výuky, ale i příručku/doporučení pro rodiče, jak by měli se svými dětmi nově nabyté zkušenosti rozvíjet i doma.

Učebna byla představena rodičům se začátkem školního roku. Vedoucí úřadu však v té době bohužel pobýval služebně v ČR a zahájení výuky se nemohl zúčastnit. Níže tedy naleznete fotografie z naší první návštěvy učebny zhruba o týden později. Děti na nich neuvidíte, kuchyň je přece jen nebezpečné místo a nechtěli jsme vyrušovat v době výuky. Výuka ale probíhá a účastní se jí všechny ročníky, od šestiletých po patnáctileté děti.

 

Fotografie (shora dolů):
1 - ředitel školy předvádí vedoucímu ZÚ vybavení učebny
2 - ředitel školy předvádí vybavení učebny, zády s fotoaparátem prezidentka GYUF
3 - vybavení učebny
4 - veškeré zařízení a jeho umístění musí být popsáno Braillovým písmem
5 - vybavení učebny
6 - kromě vlastní kuchyňky má učebna i společenskou/jídelní část, aby se děti učily i stolovat
7 - ředitel školy předvádí speciální nůž
8 - připomenutí účastníků projektu