Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chorvatsko: Katalog 100 investičních projektů

Ředitel chorvatské Agentury na podporu exportu a investic (APIU) Sani Ljubunčić oznámil dne 17. 5. 2010 zveřejnění historicky prvního Katalogu 100 investičních projektů, který připravila jeho agentura za účelem poskytnutí co nejucelenějšího přehledu investičních příležitostí zahraničním a domácím investorům.

Na webových stránkách katalogu se po kliknutí na okénko „e-Book of Investments“ mohou zájemci seznámit s popisem jednotlivých projektů a investičních pobídek.

Jedná se o projekty z oblasti inovací, infrastruktury a logistiky, energetiky a životního prostředí, turismu, developmentu, průmyslu a zemědělství. Katalog rovněž obsahuje základní informace, které potřebují potenciální investoři znát pro dobré posouzení všech příležitostí.

K dalším nástrojům, které již nějaký čas slouží potenciálním investorům na webových stránkách APIU, patří:

  • Labour Market Monitor – přehled o situaci na trhu práce ve všech oblastech Chorvatska, včetně podrobných informací z oblasti pracovního práva
  • Investment Incentives Calculator – kalkulátor investičních pobídek
  • Business Zones Database – přehled a nabídka průmyslových a obchodních zón

Jedná se o užitečné nástroje, které by měly usnadnit přístup potenciálních investorů k informacím. Chorvatští představitelé jsou si dobře vědomi, že investory nenalákají na levnou pracovní sílu, tak se snaží vyzdvihovat další přednosti: vzdělanost a kreativní potenciál pracovní síly, unikátní geostrategickou polohu, dobrou infrastrukturu dopravní i telekomunikační.

Zatím to vypadá, že by zájem o investování v Chorvatsku mohli projevit investoři z Číny, Koreje, Japonska, Blízkého Východu a Zálivu. Nejen že disponují volnými prostředky, ale mají skutečný zájem proniknout s investicemi do EU. Jelikož vstup Chorvatska do EU je považován za jistou věc a jeho přímořská poloha je opravdu zajímavá, není vyloučeno, že některé projekty najdou financování velmi rychle.