Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chorvatsko na začátku letní turistické sezóny

Chorvatský ministr turistiky Damir Bajs seznámil dne 16.6.2009 představitele diplomatického sboru v Záhřebu s aktuálním stavem turistiky v Chorvatsku a výčtem opatření na podporu letošní sezóny. Opatření na podporu turismu jsou zároveň jedním z antirecesních opatření, protože na úspěchu letošní sezóny bude hodně záviset celý letošní hospodářský výsledek země.

Chorvatský ministr turistiky Damir Bajs seznámil dne 16.6.2009 představitele diplomatického sboru v Záhřebu s aktuálním stavem turistiky v Chorvatsku a výčtem opatření na podporu letošní sezóny. Opatření na podporu turismu jsou zároveň jedním z antirecesních opatření, protože na úspěchu letošní sezóny bude hodně záviset celý letošní hospodářský výsledek země.

V úvodu Bajs pochválil výsledky loňské sezóny, kterou označil za rekordní. V roce 2008 bylo zaznamenáno 11,3 milionu turistů (meziroční nárůst o 1 %), 57,1 milionu noclehů (+2 %) a příjmy 7,4 mld. € (+10 %). Zároveň přiznal, že letošní sezona bude jedna z nejpotřebnějších a zároveň nejtěžších.

Aktuální stav

První neoficiální údaje za prvních pět měsíců letošního roku nejsou příliš optimistické. Bylo zaznamenáno 1,83 milionu turistů, což představuje propad o 9 % v porovnání s loňským rokem. Domácí příjezdy se propadly dokonce o 11 % (0,5 mil) a zahraniční o 8 % (1,33 mil.). Rovněž počet nocování se propadl o 8 % (5,74 mil), z toho ta zahraniční (4,45 mil.) se propadla o 7 % a domácí (1,29 mil.) dokonce o 11 %. Není to nic příjemného, ale v porovnání s propady u největších konkurentů (Španělsko -12 %, Francie -29,4 %, Řecko -7,2 %, Itálie -14,6 % a Černá Hora -15,7 % za první čtyři měsíce 2009, přičemž Chorvatsko v tomto období mělo propad jen o 6 %) to ještě dle Bajse není tak špatný výsledek.

Opatření na podporu turismu

Na podporu letošní sezóny vyčlenila vláda třikrát větší částku než v jiných letech – rovných 28 mil. €, které využije k realizaci následujících opatření:

 • podpory organizátorům zájezdů ve výši 1,- € za každého dovezeného turistu v sezóně a 20,- € za každého turistu v před a posezónním období. Celkový závazek touroperátorů, kteří do této akce jdou (obdrží 50 % částky předem), je přivezení 1,46 mil. turistů, nebo alespoň 40 % z celkového počtu organizovaných turistů.
 • opatření na podporu nízkonákladových linek na regionální letiště
 • posílení propagační kampaně s novými slogany na klíčových trzích (Německo, Itálie,...), ale i v těch méně významných (Ukrajina, BaH, Makedonie, Srbsko, Rumunsko)
 • posílení internetové reklamy a televizních reklam na významných trzích, ale i v globálním vysílání (CNN, Eurosport, BBC World, Euronews)
 • posílení cílené kampaně na domácí půdě
 • národní akce „Staň se ambasadorem chorvatského turismu", kdy jsou občané vyzýváni, aby propagovali Chorvatsko ve světě jako místo příjemné pro odpočinek. Akce je zaměřena především na internetové stránky, Facebook, MySpace a podobné nástroje. Propagace bude probíhat nejen prostřednictvím fotbalových reprezentantů a zahraničních novinářů, ale i s pomocí různých soutěží pro aktivní občany, např. když za své amatérské videoklipy s turistickou tematikou budou moci získat hodnotné ceny.
 • v prvním pololetí se HR prezentovala na 60 turistických veletrzích po celém světě, 17 workshopů B2B, regionální roadshow v AT, CZ, IT, SI, HU, FR, NL, FI, DK, SW,ES a SK
 • Chorvatský národní soubor písní a tanců LADO vystoupil v CZ, PL, HU
 • realizovaly se studijní cesty 360 novinářů z nejdůležitějších trhů, mj. i z CZ, stejně jako cesty 300 turistických agentů, mj. i z CZ

Z dalších pozitivních posunů:

 • Zlepšilo se námořní spojení s ostrovy, vylepšeny i podmínky pro majitele a provozovatele jachtingu.
 • Ministerstvo vnitra podepsalo Dohody o spolupráci s partnery z AT, CZ, HU, SK, DE, FR a PL. V průběhu sezóny budou na chorvatském pobřeží působit policejní důstojníci z těchto zemí.
 • Byly dokončeny práce na 12 km dlouhých tunelech Mala Kapela a Sveti Rok a 30.5. byl otevřen provoz dálnice A1 v plném profilu.
 • Ve Slavonii na koridoru V.c otevřen 17.3.2009 úsek Osijek–Djakovo v délce 32,5km, čímž se Osijek spojil dálnicí s ostatními částmi země
 • v říjnu by měl být zprovozněn nový hraniční přechod Macelj na cestě ze Záhřebu do Mariboru a zbývající 1 km dálnice ke slovinské hranici.
 • zlepšily se možnosti placení ENC, tedy předplacené elektronické platby, které je možné pořídit u většiny čerpacích stanic. Nejproblematičtější úsek placení mýtného před Záhřebem v severním směru byl vyřešen rozšířením terminálů dne 13.6.2009.
 • od poloviny června je otevřena v plném profilu část obchvatu města Rijeka

Ubytovací kapacity

V porovnání s rokem 2008 se zvýšily investice do turistické infrastruktury o 77 %. 5 mld. HRK bylo investováno jen do rekonstrukce stávajících a výstavby nových hotelů. V HR tak nyní působí 574 kategorizovaných hotelů s kapacitou 100 017 lůžek, z čehož je 132 hotelů čtyřhvězdičkových a 20 pětihvězdičkových.

D. Bajs vyjádřil přesvědčení, že Chorvatsko díky své výhodné poloze nakonec mezi konkurenty zvítězí. Domnívá se, že řada nerozhodnutých občanů, kteří do poslední chvíle nevědí, budou-li si moci dovolenou u moře letos dovolit, nakonec naloží věci do auta a bez většího organizování volné kapacity na chorvatském pobřeží obsadí. Této filozofii také odpovídá kampaň v zemích střední Evropy – „Tak krásná, a tak blízko!"

Chorvatská vláda si velmi dobře uvědomuje, že na úspěchu turistické sezóny bude hodně závislý i další vývoj hospodářství celé země. Vždyť příjmy z turistiky reprezentují 18,5 % HDP a dokonce 46 % všech devizových příjmů země. K výše uvedeným opatřením na podporu turistiky můžeme připočítat i zvýšení limitu na dovoz živočišných výrobků pro turisty z EU a zrušení formulářů pro děti bez doprovodu rodičů. Jediné, co by se ještě dalo vytknout (což ZÚ učinil v dopise velvyslance ministrovi turistiky) je komplikovaný systém uznávání certifikací instruktorů potápění a neudržitelně nízká kvóta pro cizince na pracovní povolení pro tuto profesi.