Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chorvatsko udělá vše pro vstup do EU v roce 2010

(Archivní článek, platnost skončena 07.11.2014.)

Chorvatský ministr zahraničí Gordan Jandroković je přesvědčen o tom, že jeho země do stanoveného termínu (červen 2008) splní jedenáct kritérií, které Brusel vymezil jako nezbytnou podmínku pro zahájení přístupových rozhovorů s Chorvatskem.

Chorvatský ministr zahraničí Gordan Jandrović je přesvědčen o tom, že jeho země do stanoveného termínu (červen 2008) splní jedenáct kritérií, které Brusel vymezil jako nezbytnou podmínku pro zahájení přístupových rozhovorů s Chorvatskem.

V úterý 7. dubna 2008 proběhla tisková konference, které se mimo jiné účastnil komisař pro rozšíření Olli Rehn a chorvatský ministr zahraničí Gordan Jandrović. Jandrović na setkání s novináři uvedl, že rok 2008 je „z hlediska snah o splnění kritérií pro členství rozhodujícím rokem“. Podle ministra by Chorvatsko mělo do konce dubna uzavřít další dvě kapitoly daných kritérií a zbytek do konce slovinského předsednictví.

Olli Rehn uvedl, že jednání s Chorvatskem probíhají dobře a pokud země splní všechna kritéria do června 2008, mohla by se v roce 2010 stát členskou zemí Evropské unie. „Chorvatsko má dobré vyhlídky postupu, ale také spoustu práce před sebou, zejména v oblasti reformy soudnictví a veřejné správy a v boji proti korupci,“ prohlásil komisař pro rozšíření.

„Doufám, že Chorvatsko bude schopno brzy uzavřít jednání o nevyřešených kritériích, aby některé těžší kapitoly jako soutěžní politika a veřejné zakázky mohly být otevřeny,“ uvedl dále Rehn. V případě, že země propásne červnový termín, komisař varoval, že technický harmonogram pro dokončení jednání v roce 2009 by bylo „téměř nemožné dosáhnout“.

Na to chorvatský ministr zahraničí reagoval slovy: „Bude to náročné, ale doufám, že budeme do roku 2010 připraveni.“ A dodal: „Jsme připraveni to udělat a uděláme to.“

Na tiskové konferenci vystoupil také slovinský státní tajemník ministerstva zahraničních věcí Matjaž Šinkovec a vyslovil se pro budoucí vstup Chorvatska do Evropské unie. Na druhé straně ale vyzval Záhřeb, aby „postupoval rychleji“ v plnění nezbytných kritérií pro vstup.

Dalším účastníkem konference byl německý poslanec Evropského parlamentu, člen skupiny EP-ED, Ingo Friedrich. Ten také podpořil přistoupení Chorvatska do EU. Argumentoval, že poté, co NATO na svém summitu, který se uskutečnil minulý týden v Bukurešti, schválilo členství Chorvatska, je „logické, aby také vstoupilo do EU“.

„EU potřebuje Chorvatsko, stejně tak jako Chorvatsko potřebuje EU,“ prohlásil dále Friedrich.

Včera také o Chorvatsku jednali poslanci Evropského parlamentu. Ocenili pokrok, kterého země za uplynulý rok dosáhla, ale vyzvali chorvatské představitele, aby „vyřešili otázku hranic se sousedními státy“.