Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chorvatský Projekt Jadran – příležitost pro české firmy

Představitelé světové banky dokončili v těchto dnech jednání se zástupci chorvatských institucí a potvrdili, že byly splněny všechny podmínky pro financování druhé tříleté fáze tzv. Projektu Jadran – velkého infrastrukturálního projektu, zahrnujícího výstavbu čističek odpadních vod, podmořských výpustí a kanalizačních soustav ve více než desítce měst na pobřeží Jadranu.

Představitelé světové banky dokončili v těchto dnech jednání se zástupci chorvatských institucí a potvrdili, že byly splněny všechny podmínky pro financování druhé tříleté fáze tzv. Projektu Jadran - velkého infrastrukturálního projektu, zahrnujícího výstavbu čističek odpadních vod, podmořských výpustí a kanalizačních soustav ve více než desítce měst na pobřeží Jadranu.

V rámci první fáze projektu, jehož dokončení se očekává v první polovině letošního roku, bylo zatím proinvestováno do infrastrukturálních staveb 227 mil. HRK (cca 32 mil. €). Bylo vybudováno 120 kilometrů kanalizace, 20 čerpacích stanic, dvě podmořské výpustě a pět čističek odpadních vod (ČOV). Hodnota všech nasmlouvaných staveb je však téměř dvojnásobná - 435 mil. HRK (cca 62 mil €). Po dokončení všech staveb budou čističkami vybavena města Makarska, Zadar, Opatija, Biograd, Omiš, Opuzen a Novigrad. Kromě Světové banky, která profinancuje zhruba polovinu celkové částky, stojí za povšimnutí i dar nizozemské vlády ve výši 2 mil. €. Z této částky bylo financováno 25 studií zaměřených na průzkum dopadů staveb na okolní prostředí, 25 sociálních studií, 20 technických studií proveditelnosti pro druhou fázi projektu.

Druhá fáze projektu, která by se měla realizovat v letech 2009-2012, počítá s částkou 120 mil. €, z čehož polovinu by měla financovat opět Světová banka. Předpokládá se výstavba kanalizace, výpustí a čističek v dalších 30 městech ( s cca 300.000 obyvatel) na pobřeží.

Po roce 2012 by se měla rozběhnout třetí fáze projektu v hodnotě 80 mil. €. Celková hodnota Jadranského projektu tak dosáhne až 280 mil. €, což z něj činí po výstavbě dálnic a plynovodů jeden z největších infrastrukturálních projektů v Chorvatsku.

Komentář ZÚ: Považujeme oblast čištění odpadních vod v Chorvatsku za výbornou příležitost pro české projekční kanceláře, stavební firmy a dodavatele technologií, uplatnit zkušenosti právě v této zemi, která je nám nejen geograficky a historicky velmi blízká, ale která má navíc před sebou proces přizpůsobování standardům EU, tedy proces, se kterým má naše země čerstvou zkušenost. Kromě financování ze Světové banky jsou v Chorvatsku připravovány projekty financování výstavby ČOV z evropských fondů ISPA (ČOV Karlovac) a IPA.