Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chorvatský výrobce lokomotiv a vagónů strategickým partnerem lounské strojírny

Na berlínském veletrhu železniční a dopravní techniky InnoTrans 2010 podepsali dne 22. září 2010 předseda představenstva TŽV Gredelj (výrobce lokomotiv a vagónů) a předseda představenstva lounského výrobce vagónů Legios a.s. smlouvu o dodávce 2500 rámů pro otočné podvozky nákladních vagónů v hodnotě 10 mil. EUR. Do konce roku 2010 by mělo být dodáno 500 kusů, v průběhu roku 2011 zbylých 2000 kusů.

Česká firma Legios nalezla v TŽV Gredelj strategického partnera, který na výrobu pro českého partnera vyčlení 90 zaměstnanců. Legios neměl ve vlastních prostorách dostatek kapacity pro výrobu o tomto objemu. Tato dodávka by měla být prvním krokem v budoucí komplexnější spolupráci.

TŽV Gredelj je významným záhřebským výrobcem kolejových vozidel s tradicí sahající až do konce 19. století. V současné době uvádí na trh novou lokomotivu JT38CW-DC v hodnotě 3 mil. €. První exemplář bude v říjnu 2010 dodán do Kosova s tím, že v roce 2011 tam poputuje dalších pět kusů. Dále ve spolupráci s firmou Končar připravuje TŽV Gredelj nízkopodlažní regionální vlak pro Chorvatské železnice v hodnotě 5 mil. €. Vlak je 75 m dlouhý, má kapacitu 500 cestujících a dosahuje rychlosti až 160 km za hodinu. Ve všech verzích (tedy i dieselové a elektrické pro příměstskou dopravu) by jich měly Chorvatské železnice odebrat dohromady 92 kusů. Spolupráce s TŽV Gredelj je pro budoucí dodavatele velmi perspektivní.