Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dny Jihomoravského kraje v Zadaru

Ve dnech 14.-16.4.2008 se konaly v Zadaru Dny Jihomoravského kraje, v jejichž rámci se uskutečnila řada obchodních jednání, prezentace Veletrhů Brno na hospodářské komoře, prezentace Jihomoravského kraje (kulinářské speciality, hudba, projekce, ohňostroj), předán finanční dar zadarské nemocnici v hodnotě 2 mil. Kč a byla projednána spolupráce univerzit a letišť.

Ve dnech 14.-16.4.2008 se konaly v Zadaru Dny Jihomoravského kraje, v jejichž rámci se uskutečnila řada obchodních jednání, prezentace Veletrhů Brno na hospodářské komoře, prezentace Jihomoravského kraje (kulinářské speciality, hudba, projekce, ohňostroj), předán finanční dar zadarské nemocnici v hodnotě 2 mil. Kč a byla projednána spolupráce univerzit a letišť.

V rámci spolupráce vytyčené Dohodou o spolupráci mezi Jihomoravským krajem a Zadarskou župou (podepsanou dne 16.4.2007 v Zadaru) se uskutečnily ve dnech 14.-16.4.2008 Dny Jihomoravského kraje v Zadaru.

Za českou stranu se Dnů zúčastnili 1. náměstek hejtmana JMK ing. Milan Venclík, prorektor VUT Brno prof. Jaroslav Fiala, prorektor MU Brno prof. Mikuláš Bek, opat Augustiniánského opatství St. Brno Lukáš Evžen Martinec, velvyslanec Karel Kühnl, radní JMK Marie Cacková, Vít Blaha, zastupitel JMK Michal Bortel, představitelé Česko-chorvatské komory pro meziregionální spolupráci Ivo Nešpor a Zlatko Starčevič, pracovník Regionální rozvojové agentury jižní Moravy Vladimír Gašpar, obchodní rada ZÚ Záhřeb Tomáš Kuchta, ředitel ZK Czechtrade Vladimír Váňa a představitelé firem: OHL ŽS, a.s., Veletrhy Brno, a.s., Letiště Brno, a.s., Stavoprogres, spol. s.r.o., Interhotel Voroněž, a.s., Gradior Group, a.s., Morávka Centrum,a.s., Královopolská RIA, a.s., SNIP&Co, spol. s r.o.

Za chorvatskou stranu byli u většiny bodů programu přítomni župan Zadarské župy Stipe Zrilić, jeho zástupci, starosta Zadaru a radní, ředitel nemocnice, představitelé zadarské hospodářské komory, představitelé zadarského Loutkového divadla, starostové menších měst a podnikatelé.

Velmi bohatý program Dnů JMK zahrnoval mj. :

- přijetí jihomoravské delegace u župana Zriliće

- tiskovou konferenci v nemocnici a předání daru JMK v hodnotě 2 mil.Kč

- vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš na centrálním náměstí - cimbál, tanec a zpěv

- individuální a organizovaná jednání podnikatelských subjektů ve věci umístění divadelní techniky do rekonstruovaného divadla, zahájení pravidelných letů mezi Zadarem a Brnem v letní sezóně, spolupráci v oblasti cestovního ruchu a při výstavbě čističek odpadních vod

- prezentaci společnosti Veletrhy Brno,a.s. na hospodářské komoře, jejích veletržních akcí se zvláštním zaměřením na ekologicky orientované akce ENVIBRNO a Vodovody - kanalizace

- VIP večer v atraktivním objektu ARZENAL, spojený s prezentací moravských vín a slivovice, kulinářských specialit, vizuální prezentace formou projekce a ohňostroje, taneční a hudební produkce

- položení věnce na centrálním hřbitově 1. nám. hejtmana JMK a županem Zadarské župy

- mši svatou za účasti představitelů JMK a opata Martince

- plavbu lodí v rámci "Slavnostního dne Zadarské župy"

Komentář ZÚ: Spolupráce mezi JMK a Zadarskou župou se velmi slibně rozvíjí, od května 2006, kdy se uskutečnila první obchodní mise jihomoravských firem do Zadaru, se již uskutečnila řada recipročních akcí, mezi nejdůležitějšími je třeba zmínit návštěvu zadarské delegace v Brně v listopadu 2006 a v lednu 2007 na veletrhu Regiontour, podpis Dohody o spolupráci v dubnu 2007, účast moravských umělců na mezinárodním sympoziu malířů v Zadarské župě v červnu 2007 a návštěvu 1.náměstka župana v Jihomoravském kraji v únoru 2008. Zadarská župa je se svými 158 000 obyvateli sice menší než JMK, z pohledu turistického ruchu je však se svými ostrovy Dugi otok, Ugljan, Pašman, Pag a celkovou délkou pláží 1300 km pro české turisty velmi atraktivním místem. Nabízejí se možnosti spolupráce nejen v oblasti výstavby turistických komplexů (mezi prvními byl rakouský Falkensteiner), ale především v oblasti vodovodů, kanalizací a čistění odpadních vod. Jak vyplynulo z jednání na zadarské hospodářské komoře, mají chorvatští experti o české zkušenosti eminentní zájem a jsou připraveni navštívit brněnské veletržní akce ENVIBRNO a Vodovody-kanalizace. Představitelé Veletrhů Brno nabídli v rámci speciálního projektu nejen úhradu nákladů na cestu, ale i přípravu individuálního programu jednání s českými partnery. Tato iniciativa velmi dobře zapadá do dlouhodobé strategie ZÚ Záhřeb na podporu projektů v oblasti životního prostředí.