Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace o misi českých firem do Viroviticko-podravské župy v Chorvatsku

Vedle turistiky a vodního hospodářství je zemědělství jedním z chorvatských odvětví, které pro české firmy skýtá obrovský potenciál růstu. Dalším oborem je poradenství v oboru fondů Evropské unie. Nabídka chorvatských konzultantských firem je velmi slabá a poptávka po tomto typu služeb prudce roste.

 

V návaznosti na business seminář, který se uskutečnil na konci března 2012 při příležitosti české účasti na jarním zemědělském veletrhu v Bjelovaru, dostaly české firmy Zakládání staveb, Agro-Eko, Eurovision a Netafim možnost představit se ve slavonských městech Virovitice a Suhopolje. Výsledkem celodenních jednání a prezentací je dohoda na brzkém podpisu rámcové smlouvy o spolupráci mezi Městským úřadem Suhopolje a firmou Eurovision při přípravě projektů spolufinancovaných z evropských fondů. Velmi reálným se také jeví nákup aerobního fermentoru EWA (výrobce Agro-Eko, Albrechtice) místní zemědělskou společností DIBA.

Ve spolupráci s Hospodářskou komorou Virovitica a Městským úřadem Suhopolje zorganizoval ZÚ Záhřeb a ZK CzechTrade dne 23. května 2012 misi českých firem Zakládání staveb, Agro-Eko, Eurovision a Netafim do Viroviticko-podravské župy, během které se uskutečnila prezentace na Hospodářské komoře Virovitice, jednání s představiteli města Suhopolje a místními firmami. Součástí programu byla rovněž prohlídka připravovaných průmyslových zón, jejichž celková plocha překračuje výměru 32 ha (21, 13 ha a 11 ha). Obě zóny jsou již kompletně zasíťované (v té menší prozatím chybí kanalizace) a nacházejí se u hlavního silničního tahu mezi Varaždinem a Osijekem.

Představitel společnosti Eurovision Danimir Žižanović svými prezentacemi, ve kterých popsal širokou škálu konzultantských služeb při přípravě projektů spolufinancovaných z evropských programů, zaujal představitele firem i představitele měst. Starostka města Suhopolje Zlata Šljivac jej v průběhu následného společného jednání vyzvala, aby jí zaslal návrh rámcové smlouvy, po jejímž podpisu by se stal Eurovision exkluzivním partnerem města v oboru přípravy evropských projektů.

Agro-Eko, resp. jeho zástupce pro Chorvatsko Ladislav Kerti, měl (po velkém úspěchu z Bjelovaru) v publiku již dobře informované zájemce. Z následných jednání s ředitelem a jediným vlastníkem zemědělské společnosti DIBA Iljem Blaževićem vyplynulo, že firma by do léta chtěla zkušebně instalovat jeden fermentor EWA ke zpracování biologicky rozložitelného odpadu (v hodnotě 260 000 €) s tím, že v případě spokojenosti je připravena k nákupu dalších kusů. DIBA obhospodařuje 22 000 ha půdy, má 70 zaměstnanců a rozšiřuje živočišnou výrobu. Aerobní fermentor by byl dobrým doplňkem právě budované bioplynové stanice.

Velký zájem vyvolaly i prezentace firem Zakládání staveb (specifické stavební práce v náročném terénu) a Netafim (skleníky). Zakládání staveb by mohlo být přizváno k řešení sesuvu jedné místní komunikace a Netafim má dobré vyhlídky na výstavbu skleníků, které by mohly být vytápěny termálními prameny, na které je oblast velmi bohatá.

Realizace obchodní mise do Viroviticko-podravské župy je součástí dlouhodobé strategie ZÚ Záhřeb, která má mezi hlavními prioritami systematické prosazování českých zkušeností s přípravou projektů spolufinancovaných z programů EU a zároveň prezentování českých zkušeností a výrobků z oblasti zemědělství, které má v Chorvatsku prozatím nevyužitý rozvojový potenciál. Chorvatsko trpí nedostatkem odborníků na přípravu kvalitních evropských projektů. Experti chybí nejen ve státní a veřejné správě, ale i v privátním sektoru, nevznikají tudíž téměř žádné soukromé konzultantské firmy. Zde se otevírá velká příležitost pro zahraniční konzultantské firmy jako Eurovision, které by měly mezeru na trhu vyplnit. Zdá se, že poptávka po tomto typu služeb se s přibližujícím datem vstupu do EU prudce zvyšuje.

virovitica