Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace z 19. Podzimního zemědělského veletrhu v Chorvatsku

Ve dnech od 9. do 11. září 2011 probíhal v Gudovci 19. ročník Bjelovarského podzimního mezinárodního zemědělského veletrhu, na kterém se kromě českých firem poprvé představil na samostatném stánku i Plzeňský kraj. Veletrh otevřel v pátek prezident Chorvatska Ivo Josipović. Bjelovarský podzimní veletrh je největší přehlídkou živočišné výroby v Chorvatsku.

Během tří dnů se na veletrhu více než šedesáti tisícům návštěvníků představilo 500 vystavovatelů z deseti zemí. V zemědělství pracuje ve Slavonii 30 % práceschopného obyvatelstva, v němž je velmi početně zastoupena i česká menšina. Je tedy přirozené, že české zemědělské stroje a zařízení mají právě zde velkou naději na úspěch. Po úspěšných účastech v minulých ročnících se opět prezentovaly tyto české firmy:

  • Eurovision – poradenství v oboru evropských fondů a přípravy projektů
  • ZDT – zemědělská technika
  • Animalco – obchod s dobytkem a masem
  • Kooperace Hrotovice – krmiva, peletkovaná vojtěška

Kromě toho byly prostřednictvím chorvatských zastoupení prezentovány výrobky firem Ostratický (mechanizace pro vinohrady) a Zetor.

Poté, co v únoru 2011 podepsali představitelé Plzeňského kraje a Bjelovarsko-bilogorské županije Dohodu o spolupráci, představil se v Gudovci na samostatném stánku i Plzeňský kraj se svými výrobky – mj. vínem ze Starého Plzence, Fernetem Stock, uzenářskými a pekařskými výrobky, keramikou a samozřejmě plzeňským Prazdrojem.

V průběhu pobytu v Gudovci se plzeňské delegaci podařilo dojednat i řadu konkrétních kroků. Např. účast Bjelovarsko-bilogorské županije na veletrhu cestovního ruchu ITEP, který se bude konat na jaře 2012 v hale Lokomotivy Plzeň a na Mezinárodním kulturním festivalu, který se bude konat v červnu 2012 v Plzni a Klatovech. S představitelkou Svazu Čechů v Chorvatsku Eleonorou Janotovou byla projednána možnost dodávky metodických pomůcek pro české školy v Chorvatsku a organizování různých školení pro školáky a učitele z české menšiny.

Přestože situace v chorvatském zemědělství ještě zdaleka není stabilizovaná, mnozí vystavovatelé potvrzují, že po dvou krizových letech zaznamenávají známky oživení, což naznačila i rekordní účast vystavovatelů a návštěvníků veletrhu. Chorvatští zemědělci si velmi dobře uvědomují, že po vstupu země do EU sice budou dostávat vyšší podpory, na zostřenou konkurenci se ale musejí připravit už dnes. Pro chorvatské zemědělce je na přímé platby po vstupu připraveno 737 mil. €, ke kterým je třeba připočíst 9,6 mil. € dotací na zaminovanou půdu, 10,8 mil. € na podporu vinařství a 330 mil. € na rozvoj venkova, což činí z chorvatských podpor po přepočtu na hektar jedny z nejvyšších subvencí v EU.

Přesto nečekají chorvatské zemědělce po vstupu do EU lehké časy. Otevře se jim sice unijní trh, tam ale bude schopno proniknout jen malé procento výrobků. Naopak na domácím trhu budou muset čelit ještě silnější konkurenci ze zemí EU a na tradičních trzích Balkánu budou mít mnohdy zhoršenou pozici, protože vstupem do EU Chorvatsko vystoupí z CEFTA, tedy celní unie. Zájem o české zemědělské a dopravní stroje ale potvrzuje, že mnozí chorvatští zemědělci berou vstup do EU jako výzvu, na kterou se snaží co nejlépe připravit.  

Vše nasvědčuje tomu, že dobře nastartovaná meziregionální spolupráce mezi Plzeňským krajem a Bjelovarsko-bilogorskou županijí, má solidní základy pro úspěšné pokračování.