Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace z chorvatského veletrhu inovací Arca s účastí českých firem

Ve dnech 30. září až 2. října 2010 se v reprezentativních prostorách Národní a univerzitní knihovny v Záhřebu uskutečnil 9. ročník Mezinárodního veletrhu inovací, nových technologií a výrobků ARCA. V roce 2010 byl tento veletrh poprvé doprovozen odbornou konferencí, která se pod názvem Inovacemi ke konkurenceschopnosti konala ve dnech 1. a 2. října 2010 v nedalekém hotelu International.

Díky dobré spolupráci obchodně ekonomického úseku Zastupitelského úřadu ČR v Záhřebu a CzechTrade s Chorvatským sdružením inovátorů, jejímž výstupem byly v minulosti již dvě úspěšné prezentace českých firem na mezinárodních veletrzích inovací v zemědělství AGRO ARCA ve slavonském městě Slatina, dostala ČR poprvé možnost představit zdarma české firmy na samostatném stánku a prostřednictvím vystoupení v průběhu odborné konference.

160 vystavovatelů z jedenácti zemí (Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Írán, Slovinsko, Srbsko, Rusko, Rakousko, Maďarsko, Rumunsko, Polsko, ČR) představilo na veletrhu 220 inovací z různých oblastí vědy i každodenního života. Velkou pozornost upoutal např. miniaturní elektromobil chorvatského inovátora Mate Rimca, s jehož sériovou výrobou se počítá již v roce 2012. Právě co nejrychlejší zavedení inovací do praxe je hlavním cílem veletrhu, kde se setkává akademická sféra s představiteli malých i velkých firem.

Z českých firem prezentovaných na stánku České republiky zaujal inovativní systém zavlažování a vyhřívání skleníků firmy NETAFIM CZECH s.r.o. a zcela revoluční aerobní fermentátor Ewa společnosti AgroEko s.r.o., jehož první exemplář bude instalován ve městě Petrinja již během několika týdnů a rozjednána je zakázka od firmy Ecoflora na několik kusů tohoto inovativního výrobku. Katalogově byly dále na stánku představeny firmy Farmtec a.s. (bioplynové stanice), Sinclair a.s. (klimatizace), ZDT a.s. (zemědělská a dopravní technika) a Ostratický s.r.o. (speciální zemědělské stroje).

S velkým zájmem se setkala prezentace zástupce společnosti Eurovision a.s. pro Chorvatsko Alena Novosada na odborné konferenci. Tato firma, která má bohaté zkušenosti s poradenstvím v oblasti evropských fondů, by mohla být velmi prospěšná chorvatským firmám, které budou potřebovat k prosazení některých inovací právě evropské peníze. Např. firma Končar, která prezentovala inovativní řešení frekvenčního přepínače pro větrné elektrárny o dotační poradenství projevila velký zájem. Taktéž starosta města Slatina, který chce využít evropských peněz k dopracování projektu na využití geotermální energie pro vytápění domácností a skleníků.

ČR dostala příležitost zdarma upozornit chorvatskou odbornou veřejnost na české zkušenosti a jedinečné inovativní výrobky, díky čemuž se opět prohloubila debata o zapojení českých firem do některých zajímavých projektů. Kromě možné spolupráce Eurovisionu s Končarem a městem Slatina a spolupráce AgroEka s firmou Ecoflora se otevírá i možnost firmě NETAFIM podílet se na výstavbě zavlažovacího zařízení skleníků ve Slatině. Jelikož Chorvatské sdružení novátorů má velmi dobré napojení na hospodářskou sféru, je dobré nadále využívat dobrých vztahů s představiteli této organizace (např. její předseda Stjepan Car je členem představenstva Končaru) a využívat velkorysých nabídek k bezplatné propagaci českých inovací na jejích akcích (české firmy již obdržely 8 různých ocenění). Zkvalitnění spolupráce by jistě prospělo i zformalizování vztahů Chorvatského sdružení novátorů a Asociace inovačního podnikání ČR.