Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace z chorvatského veletrhu Viroexpo

Ve dnech od 21.do 23. ledna 2011 se ve slavonské Virovitici uskutečnil 16. ročník všeobecného veletrhu Viroexpo. Na ploše 22 000 metrů čtverečních výstavní plochy se představilo rekordních 706 vystavovatelů z 19 zemí. Veletrh slavnostně otevřela premiérka Jadranka Kosor, která ve svém projevu ubezpečila přítomné představitele hospodářské sféry o podpoře, kterou mohou od vlády očekávat a poukázala na kroky, které vláda činí na podporu krizí zmítaného hospodářství.

Jedním z nejaktuálnějších počinů je den předtím zveřejněný seznam prioritních investičních projektů v hodnotě přes 1 mld. €, jejichž realizace by měla napomoci k překročení očekávané úrovně růstu HDP ve výši 1,35 %. Poprvé připustila potřebu modifikace některých málo efektivních opatření Programu hospodářského oživení, který vláda přijala na jaře 2010. Překonání hospodářské krize a boj proti korupci a organizovanému zločinu přitom zůstávají největší prioritou vlády v roce 2011. Česká republika se veletrhu aktivně účastní již 11 let prostřednictvím firem a představitelů města Vyškova, které má s dvacetitisícovou Viroviticí podepsánu smlouvu o partnerství.

Na českém stánku byly prezentovány firmy Chocogastro sro, Jihomoravské pivovary a.s., Milan Metelka a.s. (likéry), Netafim Czech s.r.o. (zavlažování), Rostex Vyškov a.s. (nože), Quantum a.s. (solární soustavy), Agro-eko s.r.o. (aerobní kompostování), Ostratický s.r.o. (speciální zemědělské stroje). Město Vyškov bylo zastoupeno ing. Dagmar Nepeřenou (radní) a ing. Janou Otáhalovou (vedoucí živnostenského úřadu). V rámci prohlídky pavilonů navštívila český stánek premiérka Kosor v doprovodu místopředsedy Saboru (parlamentu) Vladimira Šekse, ministra obrany Davora Božinoviće a ministra pro regionální rozvoj, lesnictví a vodní hospodářství Božidara Pankretiče. Během krátké ochutnávky moravských koláčků a čepovaného vyškovského piva byla vládní delegace informována o dlouholeté spolupráci obou měst, kterou vydatně podporuje česká menšina ve Virovitici.

Po skončení slavnostního programu a odjezdu vládních představitelů se uskutečnilo na českém stánku několik neformálních jednání s představiteli města a hospodářské komory (I. Kirin – starosta, bývalý ministr vnitra, Z. Kožnjak – ředitel VTC Plin, bývalý starosta, Z. Pér – ředitel Virkom, předsedové HGK Split, Dubrovník, Virovitica). Mj. byly projednány podrobnosti chorvatské účasti na stavebním veletrhu v Brně v roce 2011 a na akci b2fair (Kontakt Kontrakt), organizované při té příležitosti RHK Brno. Hovořilo se i o projektu výstavby vodovodní sítě a čističky odpadních vod, financovaném z evropských programů. Na začátku února 2011 bude vypsán tendr na zpracování projektové dokumentace, kterého se zúčastní i české firmy ve spolupráci s chorvatskými projekčními kancelářemi. VOEÚ rovněž nastínil možnost české pomoci při přípravě na čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU v rámci programu LEADER, projednal možnosti nákupu cca 100 ha pozemků v okolí města Slatina pro projekt firmy Netafim na výstavbu skleníků s geotermálním vyhříváním a předběžně jednal se zájemcem o zastupování společnosti Tatra v Chorvatsku.

Jedná se o malý veletrh, který ale má v daném regionu velký politický význam. Dává místním firmám a obyvatelům jasný signál podpory ze strany státu a místních institucí. Navzdory krizi každoročně stoupá počet vystavovatelů i návštěvníků, v roce 2010 jich bylo přes 26 000. Vzhledem k tomu, že výstavní plocha je ČR poskytnuta zdarma, bylo by škoda stánku o ploše 30 m² nevyužít. Představitelé českých firem hodnotili svoji účast kladně, bylo podpořeno partnerství obou měst a zároveň potěšeni čeští krajané, kteří využili příležitosti a stánek navštívili. Nejen oni měli zájem o informační materiály.

Virovitica má na úrovni města i župy obrovský zájem o mezinárodní spolupráci, kterou neváhá štědře finančně podporovat. Důkazem toho je veletrh Viroexpo, který by za normálních tržních podmínek neměl v tak odlehlé části Chorvatska šanci na velkou perspektivu. Úroveň ostatních veletrhů v Chorvatsku totiž v posledních letech spíše upadá.