Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace z jednání Smíšené česko-chorvatské komise o mezinárodní silniční dopravě v Záhřebu

Ve dnech 30. června a 1. července 2010 se v Záhřebu uskutečnilo jednání Smíšené komise o mezinárodní silniční dopravě mezi delegacemi České republiky a Chorvatské republiky, které přispělo k vyjasnění několika okruhů sporných otázek.

Pro bilaterální nákladní přepravu, tranzit přes jeden i druhý stát a přepravu do i z třetích zemí, pokud se tranzituje v rámci takové přepravy zemí registrace, není potřebné povolení, zatímco pro ostatní přepravy do a z třetích zemí povolení nutné je. Jelikož se vyskytují potíže s dokazováním, zda byla některé přeprava realizována v tranzitu přes stát registrace vozidla, nebo že bude realizována v tranzitu přes stát registrace vozidla, bylo po delším jednání dohodnuto, že pro třetizemní dopravu ze třetí země je potřebné mít jakýkoli doklad dokazující, že vozidlo při realizaci konkrétní přepravy tranzitovalo přes stát registrace (např. doklad o nákupu pohonných hmot, lístek z tachografu apod.), a v případě třetizemní dopravy do třetí země povolení není potřebné, když se do destinace lze dostat obvyklou silniční trasou vedoucí přes zemi registrace vozidla. Bylo odsouhlaseno, že pro rok 2010 bude konečný kontingent povolení z a do třetích zemí činit 400 povolení a pro rok 2011 se tento kontingent nezmění.

V bilaterální přepravě osob je schváleno devět pravidelných linek, které v kooperaci realizují čeští a chorvatští dopravci. Prozatím chorvatskou stranou neschválené zůstávají linky Záhřeb–Mělník a Split–Praha. Pokud jde o kyvadlovou dopravu osob, byla odsouhlasena pro rok 2011 výměna 1000 povolení. Obě strany se rovněž dohodly, že dopravci mohou provádět místní výlety se skupinou cestujících, kterou předtím přivezli ze států registrace vozidla na území ČR, nebo HR.

Na dotaz české strany ohledně předpisů upravujících povolené hmotnosti a rozměry vozidel podala chorvatská strana vysvětlení, že chorvatské předpisy jsou v této části zcela harmonizovány s evropskými směrnicemi. V roce 2009 a 2010 chorvatská vláda přispívá dopravcům na nákup ekologicky šetrnějších vozidel.

Příští jednání Smíšené komise by se mělo uskutečnit za dva roky v Praze.