Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace z největšího chorvatského zemědělského veletrhu v Bjelovaru

Ve dnech od 25. do 29. března 2011 se v Gudovci konal 14. ročník Bjelovarského jarního zemědělského veletrhu, na kterém se podruhé představily české firmy ve společné expozici, organizované ve spolupráci CzechTradu a Zastupitelského úřadu ČR v Záhřebu. Po úspěchu z roku 2010 tak pokračuje prezentace českých zkušeností v kontinentální části Chorvatska.

V průběhu odborného semináře byly chorvatským partnerům prezentovány české zkušenosti s využíváním prostředků z fondů EU a představeny byly i některé inovace z oboru zemědělské techniky. Českou expozici vysoce ocenili přítomní představitelé chorvatské vlády – ministr zemědělství Petar Čobanković a ministr turismu Damir Bajs. Druhý jmenovaný setrval na stánku ve více než hodinové diskusi na téma chorvatské politiky cestovního ruchu. 

Oblast kontinentální části Chorvatska západně od Záhřebu je zemědělskou oblastí. V oboru zemědělství zde pracuje 30 % práceschopného obyvatelstva, v němž je velmi početně zastoupena i česká menšina (na začátku minulého století se zde k české národnosti hlásilo 30 000 občanů, převážně zemědělců, dnes cca 10 000). Je tedy přirozené, že české zemědělské stroje a zařízení mají právě zde velkou naději na úspěch. Některé české firmy se Bjelovarského zemědělského veletrhu (jarního i podzimního) účastnily individuálně i v minulých letech, a právě jejich pozitivní hodnocení bylo inspirací pro realizaci společné účasti, spolufinancované z prostředků CzechTrade.

V rámci 14. ročníku se na ploše 7 000 m² uzavřeného a 40 000 m² otevřeného prostoru představilo 360 vystavovatelů, z toho na českém stánku se na ploše 60m² prezentovaly tyto firmy:

  • Agroeko – aerobní fermentor EWA, který slouží ke kompostování biologicky rozložitelného odpadu
  • Eurovision – poradenství v oboru evropských fondů a přípravy projektů
  • ZDT – zemědělská technika
  • Animalco – obchod s dobytkem a masem
  • Amagro – humusové preparáty
  • Kooperace Hrotovice – krmiva, peletkovaná vojtěška
  • Sakutus – technologie vyhřívání stájí

Kromě toho byly prostřednictvím chorvatských zastoupení prezentovány mimo český stánek výrobky firem Ostratický a Zetor.

Představitelé českých firem vyjádřili se svojí účastí spokojenost, navázali řadu užitečných kontaktů, o všechny prezentované výrobky byl velký zájem. Většina z přítomných zástupců vyjádřila připravenost k účasti na příštích ročnících jak jarního, tak podzimního Bjelovarského veletrhu, někteří se zajímali i o podmínky účasti na květnovém veletrhu inovací v zemědělství AgroArca 2011 ve Slatině a na podzimním zemědělském veletrhu v Osijeku. Největší zájem tentokrát vyvolal vystavený návěs společnosti ZDT, který se svojí nosností 20 t představoval bezkonkurenčně největší návěs na této veletržní akci.

První den, ihned po slavnostním zahájení, proběhl v kongresové hale veletrhu specializovaný seminář, během kterého se představily společnosti Agro-Eko a Eurovision. Zástupce Agro-Eka pan Milorad Kordić představil aerobní fermentor EWA, zatímco ředitel chorvatské kanceláře společnosti Eurovision Alen Novosad nabídl chorvatským partnerům pomoc při přípravě projektů, které se budou ucházet o spolufinancování z evropských programů. Vystoupení obou firem vzbudilo značný zájem, čehož důkazem byla následná živá diskuse. Podobné prezentace by měly proběhnout i v rámci květnového veletrhu inovací v zemědělství Agro Arca ve Slatině, jehož zástupci se rovněž zúčastnili diskuse.