Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace z prezentace českých firem na veletrhu v chorvatském Osijeku

Ve dnech od 4. do 6. března 2011 se v areálu střelnice Pampas ve slavonském Osijeku uskutečnil 18. ročník Jarního osjieckého veletrhu, zaměřeného převážně na zemědělství. Na českém stánku se představilo 6 firem, z nichž dvě měly možnost svoje aktivity prezentovat i na odborném semináři. Český stánek byl v centru pozornosti nejen proto, že ve Slavonii žije významná česká menšina, ale zřejmě i proto, že se jednalo o jediný stánek zastřešující zahraniční vystavovatele.

Kromě novinářů z místních i celostátních médií (noviny a rozhlas), navštívili český stánek nejvyšší představitelé města, župy i místních hospodářských organizací.

Začátek března je podle odborníků velmi vhodným termínem pro pořádání zemědělského veletrhu, protože rolníci ještě nejsou vytíženi polními pracemi a věnují se přípravě na sezónu. Zřejmě i z tohoto důvodu se na veletrhu sešlo rekordních 170 vystavovatelů ze čtyř zemí (Chorvatska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny a ČR). Expozice na 2000 m2 kryté plochy a 5000 m2 venkovní plochy navštívilo během tří dnů 25 000 návštěvníků. Dle vyjádření vystavovatelů byl v roce 2011 největší zájem o osiva a zemědělské stroje s výjimkou traktorů a drahé techniky, což se dá vysvětlit přetrvávající krizí.

Starosta Osijeku Krešimir Bubalo a župan Osiječko-baranské župy Vladimír Šišljagić při návštěvě českého stánku ocenili pozornost, jakou věnuje ZÚ Záhřeb a ZK CzechTrade spolupráci s tímto regionem (kromě účasti na veletrhu se v nedávné době uskutečnila i návštěva velvyslance Kühnla u několika místních firem a před tím prezentace českých firem na Hospodářské komoře Osijek). Představitelé města nedávno navštívili České Budějovice, se kterými by v dohledné době rádi uzavřeli smlouvu o partnerství. Pojítkem spolupráce by mohl být právě zemědělsky zaměřené veletrhy, které se konají v obou městech.

V rámci série odborných seminářů prezentovali svoje aktivity české firmy Eurovision a Netafim. Eurovision nabídl přítomným představitelům místní samosprávy i privátních firem poradenství v oblasti získávání prostředků z evropských programů, Netafim zaujal místní pěstitele nabídkou nejnovější generace skleníků. Dále byly na stánku prezentovány firmy Farmtec (vybavení pro výkrmny), Agro-eko (aerobní kompostování), Ostratický (technika pro sady a vinohrady) a ZDT (zemědělská dopravní technika).

Jedná se o malý veletrh, který ale v této zemědělské oblasti přitahuje velkou pozornost pro nedostatek konkurenčních akcí. Jelikož možnost vystoupení na seminářích a prezentace firem na samostatném stánku byla organizátory poskytnuta české straně zdarma, jednalo se o výbornou příležitost, jak s minimem nákladů upozornit na možnosti spolupráce s českými firmami.