Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace z prezentace Jihomoravského kraje na veletrhu EKO ETNO v Chorvatsku

Ve dnech od 11. do 14. října 2010 navštívila Zadarskou župu v Chorvatsku delegace členů Zastupitelstva Jihomoravského kraje, vedená místopředsedou Komise pro meziregionální vztahy Rady JMK Janem Šinoglem. Hlavním cílem návštěvy byla kontrola využití prostředků z peněžního daru JMK ve výši 35 000 Eur městu Sali na ostrově Dugi otok, prezentace JMK na mezinárodním veletrhu tradičních výrobků EKO ETNO a podpora spolupráce mezi Slavkovem a městem Pag na ostrově Pag.

Kontrola dopadla na výbornou, finanční prostředky byly využity velmi efektivně. Byl položen základ pro spolupráci hasičských sborů, dohodnuta stáž pro ředitelku muzea, přislíben podpis Memoranda o rodinných pasech a podpis Dohody o spolupráci mezi Pagem a Slavkovem.

Dne 12. října 2010 navštívila delegace JMK za doprovodu starosty základní školu ve městě Sali, které byla nedávno ze strany JMK poskytnuta dotace ve výši 35 000 €, určená na vybavení počítačové místnosti, knihovny a vybudování školního hřiště. Krajští zastupitelé se přesvědčili o prospěšnosti výše uvedeného daru i o jeho racionálním využití. Moderní vybavení knihovny a počítačové učebny přispělo výraznou měrou k tomu, že mnozí rodiče upustili od svého záměru opustit ostrov, motivovaného snahou poskytnout svým dětem vzdělání v podmínkách moderní školy v Zadaru.

Ze strany učitelů, žáků i starosty byla vyjádřena delegaci JMK vděčnost za velkorysý příspěvek. Se starostou města byla následně dojednána možnost výměny zkušeností mezi hasičskými sbory Sali a Brna. Starosta přislíbil otevřít v místní škole školící středisko pro budoucí mladé hasiče, kam by mohli jezdit předávat zkušenosti i kolegové z Moravy.

Následující den proběhlo setkání s županem Zadarské župy Stipe Zrilićem a předsedkyní krajského zastupitelstva Irenou Devčić-Buzov. Proběhlo představení Zadarské župy jako regionu, který je dobře dostupný po vodě, po souši i ze vzduchu (letiště, přístav, dálnice), tudíž je zajímavý nejen pro turisty, ale i pro investory. Za prvních devět měsíců roku 2010 zaznamenala župa celkem 1 700 000 turistů, kteří uskutečnili přes 7 mil. nocování, což je oproti roku 2009 nárůst o 11 %, tedy absolutní rekord mezi chorvatskými regiony. Čechů bylo v roce 2010 80 000 (600 000 noclehů). Zadarská župa má i velmi rozvinuté zemědělství, čehož důkazem je i přesunutí veletrhu EKO ETNO po sedmi letech konání ze Záhřebu do Zadaru.

Obě delegace vyjádřily připravenost podepsat v Brně na veletrhu RegionTour v lednu 2011 Memorandum o rodinných pasech a umožnit stáž ředitelky Zadarského muzea v Brně. Závěrem župan Zrilič velmi ocenil dosavadní spolupráci a poděkoval za dosavadní příspěvky JMK, především za peněžní dar ve výši 2 mil. Kč, díky kterému mohla místní nemocnice pořídit potřebný rentgen.

Téhož dne odpoledne byl v moderní sportovní hale Višnik slavnostně zahájen 8. ročník veletrhu EKO ETNO, 2. ročník EKO ETNO Europa a 2. ročník EKO ETNO Tour. Předchozí ročníky se konaly v Záhřebu, v roce 2010 poprvé byla hostitelem Zadarská župa, která by si pořádání této významné akce ráda ponechala i do budoucna. Velkoryse pojatým stánkem se na veletrhu prezentoval i JMK prostřednictvím Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava, z.s.p.o. pod vedením její ředitelky Zuzany Vojtové a s přispěním ředitele Česko-chorvatské komory pro meziregionální rozvoj Ivo Nešpora. Návštěvníkům byly nabízeny speciality z Jižní Moravy, především víno, koláčky, škvarky, škvarkové pečivo a sýry.

Večer se delegace JMK přesunula na ostrov Pag, kde proběhlo jednání s představiteli města Pag a Povljana. Bylo dohodnuto, že 3. 12. 2010 při příležitosti Napoleonských vzpomínkových oslav podepíše město Pag Dohodu o spolupráci se Slavkovem. Tato dohoda by měla být dobrým rámcem pro uskutečnění celé řady společných projektů, jakými jsou výstavba golfového hřiště na ostrově, nebo výstavba mariny ve městě Povljana. Že se nejedná jen o smělé plány, ale o reálné projekty potvrzuje skutečnost, že dne 1. 11. 2010 otevře svoji kancelář v Zadaru slavkovská firma CDC Golf, která se specializuje na výstavbu golfových hřišť v ČR i ve světě.

Více než čtyřletá spolupráce JMK a Zadarské župy by mohla být vzorem pro ostatní projekty meziregionální spolupráce. Nejenže se každoročně na základě této vazby uskuteční celá řada zajímavých akcí, ale vzájemné kontakty začínají přinášet i výsledky na poli hospodářské spolupráce. Otevření linky Brno–Zadar dalo možnost zintenzívnit četnost turistických i obchodních návštěv a přepravy citlivého zboží (čerstvé ryby, akvarijní rybičky, zelenina). Velkorysé dotace ze strany JMK nejenže přispěly dobré věci, ale velmi usnadnily přístup k nejvyšším představitelům města a župy (bývalý ředitel nemocnice, který přijímal peníze na rentgen, se stal starostou Zadaru). Možnosti pro české firmy se otevírají jak při výstavbě turistické infrastruktury, tak v oblasti odpadového a vodního hospodářství.