Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace z veletrhu VIROEXPO v Chorvatsku

(Archivní článek, platnost skončena 28.03.2014.)

Ve dnech 22. až 24. ledna 2010 se ve slavonské Virovitici uskutečnil 15. ročník všeobecného veletrhu Viroexpo. Na ploše 22 000 metrů čtverečních výstavní plochy se představilo 629 vystavovatelů z 19 zemí. Veletrh slavnostně otevřela premiérka Jadranka Kosor, která ve svém projevu ubezpečila přítomné představitele hospodářské sféry o podpoře, kterou mohou od vlády očekávat.

Avizovala také, že během několika dnů bude zveřejněn plán vlády na podporu hospodářství v období krize. Česká republika se veletrhu aktivně účastní již 10 let prostřednictvím firem a představitelů města Vyškova, které má s dvacetitisícovou Viroviticí podepsánu smlouvu o partnerství.

Letos byly na českém stánku prezentovány firmy Chocogastro sro, Jihomoravské pivovary as, Metelka – likéry, ACHP Slavkov as, Bioveta as, Farmtec sro, Agro-eko sro. Město Vyškov bylo zastoupeno ing. Dagmar Nepeřenou (radní), ing. Janou Otáhalovou (vedoucí živnostenského úřadu) a Hanou Kouřilovou (živnostenský úřad). V rámci prohlídky pavilonů navštívila český stánek premiérka Kosor v doprovodu místopředsedy vlády a ministra financí Šukera a místopředsedy vlády a ministra pro regionální rozvoj, lesnictví a vodní hospodářství Pankretiče. Během krátké ochutnávky moravských koláčků a čepovaného vyškovského piva byla vládní delegace informována o dlouholeté spolupráci obou měst, kterou vydatně podporuje česká menšina ve Virovitici.

Po skončení slavnostního programu a odjezdu vládních představitelů se uskutečnilo na českém stánku několik neformálních jednání s představiteli města a hospodářské komory (I. Kirin – starosta, bývalý ministr vnitra, Z. Kožnjak – ředitel VTC Plin, bývalý starosta, Z. Pér – ředitel Virkom, předsedové  HGK Split, Dubrovník, Virovitica). Mj. byly projednány podrobnosti chorvatské účasti na letošní Salimě, kterou organizuje právě HGK Virovitica. Hovořilo se i o projektu výstavby vodovodní sítě a čističky odpadních vod, financovaném z evropských fondů. VOEÚ rovněž nastínil možnost české pomoci při přípravě na čerpání z programu LEADER.

Jedná se o malý veletrh, který ale má v daném regionu velký význam. Každoročně stoupá počet návštěvníků, letos jich bylo přes 25 000. Vzhledem k tomu, že výstavní plocha je ČR poskytnuta zdarma, bylo by škoda stánku o ploše 30 m² nevyužít. Představitelé českých firem hodnotili svoji účast kladně, bylo podpořeno partnerství obou měst a zároveň potěšeni čeští krajané, kteří využili příležitosti a stánek navštívili. Nejen oni měli zájem jak o ochutnávky, tak o informační materiály.