Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva zástupců ZÚ na 21. podzimním bjelovarském veletrhu

Dne 6.9.2013 se vedoucí ZÚ M. Košatka a rada ZÚ B. Zavadil zúčastnili slavnostního zahájení již 21. podzimního bjelovarského veletrhu, který se konal v Bjelovarsko-bilogorské (BB) župě v souměstí Bjelovar/Gudovac.

Zahájení veletrhu se také účastnil vedoucí kanceláře agentury CzechTrade R. Vindiš. Dle údajů chorvatské strany se jedná v současné době o největší veletrh v Chorvatsku, rozkládající se na ploše 25 tisíc m2s účastí více jak 480 firem. Z českých firem se veletrhu zúčastnila např. firma ZDT (Zemědělská a dopravní technika) a místní zastoupení traktorů Zetor.

Za chorvatskou stranu se zahájení veletrhu zúčastnil např. ministr zemědělství T. Jakovina, župan D. Bajs, starosta Bjelovaru A. Korušec a další představitelé státních institucí a samosprávy. Letošního ročníku veletrhu se za Plzeňský kraj účastnil první náměstek hejtmana V. Šlajs a I. Grüner, náměstek hejtmana  pro oblast  regionálního rozvoje, fondů EU a informatiky.

Mimo vlastní prohlídky veletrhu bylo hlavním účelem návštěvy setkání s představiteli Plzeňského kraje, který je od roku 2011 partnerskou oblastí v ČR  pro BB župu. V rámci partnerství probíhá pravidelná výměna informací, zkušeností a vzájemné návštěvy v regionech.

Při jednání zástupců ZÚ a Plzeňského kraje byly projednány následující náměty Plzeňského kraje na spolupráci s chorvatskými partnery, které předchozí den byly předloženy županovi BB županje.

  • předávání praktických zkušeností, tj. výměnné stáže úředníků župy na krajských úřadech Plzeňského kraje, a to zejména za účelem seznámení se s projekty EU a jejich administrací,
  • zintenzivnění kontaktů mezi studenty, především výměna studentů z krajanských ZŠ Končenice a Daruvar, ale i jiných škol v rámci župy se studenty škol z Plzeňského kraje
  • rekonstrukce rekreačních objektů, které vlastní česká menšina na ostrově Pašman, zajištění vzájemného spolufinancování a hledání využití financování z fondů EU.