Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové chorvatské ministerstvo podnikání a řemesel bude mít sto zaměstnanců

Gordan Maras, ministr podnikání a řemesel, začal s budováním nového ministerstva od píky. Na rozdíl od svých vládních kolegů musí ze všeho nejdříve věnovat pozornost technicko-organizačním záležitostem, většina vyjádření pro média se týká právě těchto témat. Podle jeho dosavadních vyjádření se ministerstvo bude věnovat asistenci malým a středním podnikům při překonávání administrativních úskalí spojených s novými investicemi, financováním projektů z evropských fondů a národních programů.

Prozatím je tedy jasné, že sídlo ministerstva bude na adrese Ulica grada Vukovara 78, tedy ve stejné budově, kde sídlí ministerstvo hospodářství a ministerstvo zemědělství. Bude se jednat o malé ministerstvo s cca stovkou zaměstnanců.

Ministerstvo bude rozděleno do 3 sekcí:

  • Jedna sekce by měla být zaměřena na podporu investic a odstraňování investičních bariér. Dle ministrova vyjádření bude mít každý investor, který zaměstná do 250 pracovníků a investuje mezi 10 a 250 mil. HRK, zajištěnu maximální podporu od projektu až po jeho realizaci. Sekce bude rovněž navrhovat novely zákonů, které povedou k odstranění investičních bariér, jimiž trpí nejvíce právě malí a střední podnikatelé.
  • Druhá sekce bude mít na starost programy přímé podpory podnikání a řemesel. Škála podpor bude definována dodatečně v závislosti na rozpočtových možnostech.
  • Třetí sekce se bude věnovat mezinárodní spolupráci a fondům EU. Měla by pomáhat malým a středním podnikům co nejlépe využít možností financování projektů z evropských programů.

Podle Marase bude ministerstvo podporovat podnikatelské zóny, posilovat podnikatelskou infrastrukturu a bude spolupracovat s HAMAG (Chorvatskou agenturou pro malé podniky). Ministr chce analyzovat, proč významnou část projektů malých podniků, připravených ve spolupráci s HAMAG, nebyly banky ochotny financovat. Buď jsou banky příliš opatrné, nebo byly projekty opravdu špatné. V souvislosti s HAMAG potom nebude od věci ani přísnější kontrola využití vyplacených prostředků.

V každém případě ministr Maras  má před sebou několik týdnů na zřízení nového ministerstva a jeho obsazení lidmi. Od 1. ledna 2012 má vládou jmenovaného zástupce, kterým je Dražen Pros (doposud náměstek starosty Koprivnice, který na toto místo přišel z manažerského postu v privátním sektoru), předseda organizace SDP v Koprivnici. Ostatní spolupracovníky by chtěl ministr přetáhnout z dalších ministerstev, nejlépe ze sekcí, které se zabývaly podporou malého a středního podnikání.

Brzy by mělo mít ministerstvo svoje webové stránky, jejichž prostřednictvím začne komunikovat s malými a středními podniky. Zřízením nového ministerstva podnikání a řemesel dala vláda výrazný signál malým a středním podnikatelům, že je v nelehkém období hospodářské krize a přípravy vstupu na jednotný evropský trh nehodlá nechat na holičkách. Do jaké míry se podaří vyhnout překrývání agend s ministerstvem hospodářství (podpora větších podniků a investic) a s dalšími resorty, ukáže až čas. Již teď je ale jisté, že zřízení nového ministerstva nepřispěje k úspoře na výdajové straně státního rozpočtu. Snad se tedy podaří ušetřit někde jinde, nebo si na sebe ministerstvo vydělá vzorovou asistencí při využívání evropských fondů.