Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podnikatelské fórum navázalo na třetí zasedání česko-chorvatského smíšeného výboru

Ministerstvo průmyslu a obchodu hostilo Česko-chorvatské podnikatelské fórum, na které zavítalo bezmála pět desítek účastníků z obou zemí. Fóru předcházelo třetí zasedání česko-chorvatského Smíšeného výboru o hospodářské spolupráci, které má za cíl zlepšit vzájemné obchodní a ekonomické vztahy mezi oběma zeměmi.

"Po dnešním zasedání neotvíráme novou kapitolu ve vzájemných vztazích mezi Českou republikou a Chorvatskem. Naše vztahy jsou natolik dobré, že bychom se měli zaměřit na jejich další prohlubování a vylepšování," řekl po slavnostním podpisu protokolu z jednání Smíšeného výboru náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka. Za chorvatskou stranu svůj podpis k dokumentu připojil státní tajemník Ministerstva hospodářství, práce a podnikání Republiky Chorvatsko Ruđer Friganović. Podpisu byl přítomen i velvyslanec Chorvatska v České republice Frane Krnić.

Podle náměstka Hovorky mohou být pro české exportéry do Chorvatska zajímavé zejména oblasti rozvoje a obnovy dopravní infrastruktury, energetiky, zelené technologie a čištění odpadních vod a subdodavatelská činnost pro chorvatský zpracovatelský průmysl.

Největší položku českého exportu do Chorvatska dnes tvoří osobní automobily. Úspěšná je také elektronika, tedy počítače a audio video technika. Naopak z Chorvatska do České republiky jsou na nejvyšší příčce v dovozních položkách strojírenské výrobky, oblečení a medikamenty.

České firmy vloni do Chorvatska vyvezly zboží za 8,5 miliardy korun, opačným směrem zamířily produkty v hodnotě 2,2 miliardy korun. Po propadu z let 2008 a 2009 se společný obchod opět vrací do růstových čísel a za prvních osm měsíců letošního roku ve srovnání s loňským rokem narostl o jednu třetinu.