Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pouze třetina Chorvatů si přeje členství v EU

Dne 17. listopadu představila v Bruselu organizace Gallup průzkum, který ukázal, že obyvatelé Západního Balkánu mají ve vztahu k členství v EU smíšené postoje.

Dne 17. listopadu představila v Bruselu organizace Gallup průzkum, který ukázal, že obyvatelé Západního Balkánu mají ve vztahu k členství v Evropské unii smíšené postoje. Zatímco obyvatelé Kosova a Albánie členství v EU podporují (89 procent obyvatel Kosova a 83 procent Albánců), pouze třetina Chorvatů považuje členství v EU za dobrou věc.

Obyvatelé Kosova a Albánie se také považují nejvíce „chtěnými“ od evropských institucí (82 % a 67 %) a evropských občanů (75 % a 55 %). Na opačné straně opět stojí Chorvatsko, kde pouze 46 % obyvatel předpokládá, že Evropská komise si přeje přijetí Chorvatska a 42 % se považuje za vítané od evropských občanů.

Chorvatsko přitom ze všech států západního Balkánu postoupilo ve vyjednávání o členství v EU nejdále. Komise potvrdila na začátku listopadu, že vstupní rozhovory by mohly být dokončeny již v roce 2009. Albánie oproti tomu v jednání o členství zatím pokročila nejméně.

Euobserver zveřejnil komentáře výsledků výzkumu. Silný proevpropský sentiment v Kosovu považuje kosovský novinář Veton Surroi jako „nezbytnou naivitu, kterou lidé musejí mít, aby prošli složitým procesem evropské integrace.“ Fabrice de Krchove z belgické nadace krále Badouina vysvětlil nízkou podporu evropské integrace v Chorvatsku tím, že „je normální, když entusiasmus vůči EU poklesne poté co se země přiblíží ke členství v EU a bolestivé reformy, které vláda musí provést, aby dosáhla členství v EU, jsou občany pociťovány nejsilněji.“