česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předvstupní jednání s Chorvatskem by mohla být ukončena ještě v roce 2010

(Archivní článek, platnost skončena 31.05.2016.)

Evropský parlament během svého zasedání v únoru 2010 ocenil ve třech oddělených usneseních úsilí dvojice kandidátských zemí Chorvatska a Makedonie v roce 2009 na jejich cestě do Evropské unie. Další kandidátská země Turecko si místo pochvaly vysloužila pokárání za pouze omezený pokrok v přístupových rozhovorech.

Podle europoslanců by Chorvatsko mohlo završit přístupové rozhovory s Evropskou unií v roce 2010 a jeho následný úspěšný vstup mezi státy sedmadvacítky by tak povzbudil integraci dalších západobalkánských zemí do unijních struktur.

Pochvala, kterou si Chorvatsko od europoslanců vysloužilo, nikoho nepřekvapila. Tato jadranská země, která nese status kandidátského státu od roku 2004, podle konstatování soudců Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) s tribunálem „plně spolupracuje“ a urovnání dlouhotrvajícího hraničního sporu s členskou zemí EU Slovinskem „umožnilo otevřít zbývající vyjednávací kapitoly“. Evropský parlament proto doporučil, aby Rada EU „co nejrychleji“ zahájila jednání v další z kapitol, která se týká oblasti justice a vnitra.

Parlamentní usnesení týkající se Makedonie, které během včerejšího plenárního zasedání europoslanci rovněž schválili, uvádí, že přístupová jednání s touto kandidátskou zemí budou odstartována „v blízké budoucnosti“. Evropský parlament tak dal za pravdu Evropské komisi, která tento krok doporučila.

Usnesení hodnotící pokrok, kterého ve svých rozhovorech dosáhlo Turecko, konstatuje, že „rok 2005, kdy byly rozhovory zahájeny, byl odrazovým můstkem pro dlouhotrvající proces s otevřeným koncem.“ Europoslanci Ankaru pokárali za její postoj v kyperské otázce nebo neimplementaci dodatku k Asociační dohodě. Na druhou stranu ocenili normalizaci turecko-arménských vztahů a roli Turecka v zajišťování regionální bezpečnosti.

Předpokládáme, že v horizontu následujících dvou až tří let rozšíří řady Evropské unie Chorvatsko doplněné Islandem. Ostatní balkánské státy si budou muset počkat až do druhé poloviny této dekády.